Почетна / Совети за здравје / НАПРАВЕТЕ КОЛАЧИ ЗА ЗДРАВЈЕ И СРЕЌА!

НАПРАВЕТЕ КОЛАЧИ ЗА ЗДРАВЈЕ И СРЕЌА!

НАПРАВЕТЕ КОЛАЧИ ЗА ЗДРАВЈЕ И СРЕЌА! 

Со вакви здрави и вкусни колачиња можете да го започнете денот со шолја топло кафе или чај и да уживате во кругот на Вашите најмили за време на претстојните празници!

  1. Колач со ѓумбир против главоболка!

Бевте да пазарите, готвевте, суредувавте дома … и сега Ве боли глава? Каснете колаче со ѓумбир! Активните состојки од ѓумбирот го намалуваат болното пулсирање така што ги опушта собраните крвни садови и го блокира лачењето на простагландин кој предизвикува болка. Ѓумбирот ја смирува главоболката подобро од било која таблета!

  1. Чоколадни бомбици за долг живот!

За долг живот заслужно е какаото ко е полно со магнезиум, потоа содржи енергетски теобромин и фенилетиламин, тој е оној ист среќен хормон кој мозокот го лачи кога сме вљубени. Еден залак и Вие ќе бидете преродени! Бонус: 50 грама црно чоколадо дневно го елиминира хроничниот умор во рок од два месеци, а оние кои се љубители на црно чоколадо подолго живеат и поретко заболуваат.

  1. Ванилици за смиреност!

Штом ќе го почувствуваме мирисот на ванила, не обзема блаженство, а грижите ги снемува без трага! Психолошки сме програмирани да за таа арома ги врзуваме најубавите спомени од детството. Фината содржина од ванилиците го поттикнува лачењето на хормонот на среќа, од таму потекнува потреба за благо кога сме под стрес.

  1. Колачиња со меласа против умор!

Темната течност, која на жолтиот шеќер му дава вкус и мирис, одлична е за детоксикација- ги отстранува штетните материи поради кои сме забавени и расеани. Содржи и моќни минерали бакар и железо. Личностите кои користат меласа како здрава замена за белиот шеќер имаат за 30% повеќе енергија.

  1. Крокант од кикиритки за снага на умот!

Кога ќе почне празничната грозница, тука е омилената посластица! Кикиритките се полни со протеини, витамин Е и влакна, а редовното внесување го намалува ризикот од срцевите заболувања и дијабетес тип 2. Го зголемува и лачењето на ацетилхолин, кој е главен за бистрите мисли, добро помнење и совршена концентрација во секоја ситуација.

 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...