Почетна / Рецепти / Напиток со ленено семе кој ги топи килограмите и воедно го чисти организмот

Напиток со ленено семе кој ги топи килограмите и воедно го чисти организмот

Од лененото семе се прави напиток кој помага на здрав начин да се изгубат вишокот на килограми, а притоа помага и во одржувањето на посакуваната телесна тежина.

Препорачан од многу нутриционисти, овој напиток е одличен и корисен за луѓето кои страдаат од гастритис, чир на желудник, хемороиди и честа тврда и нерегуларна столица.

images

Зошто е тоа така?
Лененото семе помага при варењето на храната како и апсорбцијата на одредени состојки од храната полесно, ги чисти цревата а истовремено го снабдува организмот со лецитин. Масните киселини кои лененото семе ги содржи во себе е потребно да ги активираат лојните ќелии во телото со што помагаат при топење на вишокот на масти во организмот.

Како се прави моќниот напиток за топење на масти и чистење на организмот?

3 лажици прелиени со 1 литар зовриена врела вода оставете ги 12 часа да остојат, најдобро е тоаа да го направите преку ноќ. Користете термос или тенџере со капак. Водата исфилтрирајте ја од лененото семе со помош на цедилка. Добиениот напиток ќе биде слузав и  со густа содржина.

Како се консумира?
Водата со ленено семе се консумира во текот на 1 ден, 4 пати дневно, 30 минути пред секој оброк.
Постапката се повторува 10 дена и потоа се прави пауза од 10 дена и повторно се продолжува.
Ваквата постапка добро е да се применува од 3-5 пати во текот на годината со цел ддостигнување на посакуваните реузултати.

Совети:
– потребно е да пиете многу вода за време на пиењето на овој напиток
– ова е само дополнителен начин на кој можете да ги изгубите килограмите
– доколку сакате побрзи резултати консумирајте ленено семе за доручек во својот јогурт или врз својата салата за време на вечерата, лененото семе можете да го користите и како десерт засладено со 1 лажичка мед.

 

 

Овој напиток не се препорачува при:

  • проблеми со џигерот
  • при појава на камен во бубрегот

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...