Почетна / Рецепти / Најубава и највкусна пита: пролетна магија од јаготки

Најубава и највкусна пита: пролетна магија од јаготки

Уз мирис на јагоди, и домаќинката ќе ужива дури и пред да го послужи ова прекрасен  десерт на своите најблиски или гости!

Состојки:   

  • 150 грама шеќер
  • 200 грама путер
  • 4 жолчки
  • 250 грама остро брашно
  • Малку прашок за печиво
  • ½ килограми јагоди
  • Глазура:
  • 4 белки
  • 300 грама шеќер
  • Сок од половина лимон

Подготовка:     

Изматете го шеќерот и путерот, додадете ги жолчките, брашното и прашокот за печиво. Тестото ставете го да се печи. Кога ќе порумени, наросете го со трошки, додадете ги јаготките, па повторно наросете со трошки. Кога кората е готова, премачкајте ја со глазура и вратете ја во рерна да се фати кора.

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...