Почетна / Рецепти / Мини пици

Мини пици

Мини пици:Состојки:

– 500 гр брашно
– 20 гр квасец
– 200 гр шунка
– 100 гр моцарела сирење
– 50 гр пица кечап од КИМ
– 2 лажици маслиново масло
– 1 лажичка сол
– 1 лажичка биберПодготовка:

– Замесете го тестото со квасецот, 3 dl вода и една лажичка сол. Тестото се остава на топло за да надојди.

– Надојденото тесто поделете го на 18 еднакви делови и оставете го да расте уште 20 мин.

– Секое “топче” се развлекува, се премачкува со кечап и врз него се става салама и сирење. Се преливаат со маслиново масло, им се става малку сол и бибер.

– Се редат во намаслен плех и стојат уште 20 минути, а потоа печете на 220° C -20

Проверете и

Енергетски десерт- бомбици со урми и Spirulina Pacifica

Енергетски бомбици со Spirulina Pacifica – вкусен рецепт со здрави намирници Она што ќе ви ...

Еден коментар