Почетна / Здравје и исхрана / Лосос – вкусен, здрав и диетален оброк

Лосос – вкусен, здрав и диетален оброк

Лососот кај нас е поретко употребувана риба.
Таа е една од најздравите риби која се препорачува барем еднаш неделно во менито. Богата е со омега масни киселини добри за срцето. Често се користи и во диети како замена за месо и гарантира здраво и лесно слабеење. Доста заситува и е доста месеста а ќе ја препознаете по незината карактеристична нежно портокалова боја.

Рецепет за приготвување на лосос:

– 5 главички лук ситно мелен,
– сок од 1 лимон
– 4 лажици путер
– сол
– 2 лажици екстра девствено маслиново масло
– филети од лосос
– црн бибер
– свеж магдонос

Приготвување:
1. Загрејте ја рерната на 200 степени целзиусови. Во плех со средна големина измешајте ги заедно лукот, зачините и стопен путер .
2. Исецканиот лук истурете го врз рибата, исто и остатокот од маринадата од плехот.
3. прекријте го плехот со фолија за печење
4. Печете
5. Испечениот лосос испрскајте го со гранчиња свеж магдонос и свежо исцеден лимон.

На здравје!

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...