Почетна / Совети за здравје / Лист од мента- прва помош при болка во забите, лош здив и депресија

Лист од мента- прва помош при болка во забите, лош здив и депресија

Веруваме дека нане често консумирате, тоа е еден вид на култивирана мента.
Мента е лековита билка која се користи при различни болки и здравствени проблеми.
Ментата е растение кое наоѓа широка примена во народната медицина.
Се користи при силни болки во забите, лош здив, главоболки, депресија, воспаление на непцата, дигестивни проблеми, грчеви и слично.

Ментата може да се припреми на неколку различни начини. Често луѓето прават чај од неа.
Чајот од мента го неутрализира лошиот здив, го подобрува апетитот и го подобрува варењето.
Ментата наоѓа широка примена во медицината и козметиката.

Едни од најубавите масажи се прават со масло од мента, овие маажи опуштаат и ја подбруваат циркулацијата на телото. За кратко време од своите плеќи ќе почувствувате како ви паднаал голем товар затоа што ваквата масажа  го стимулира и нервниот систем и делува благотворно оствајќи ве поспокојни и релаксирани.

# Совет  Покрај овие бенефити чајот од мента или свежите листови од мента делуваат добро на дигестивниот систем и помагаат во борбата со вишокот килограми. Доколку сакате да ја намалите својата тежина хидирирајте се  и водата ”зачинете ја” со листови од мента и лимон.

#Совет   Делотворно за слабеење е и да се пие чај од свежи листови од мента поклопени во сад со врела вода (500 ml), лажица мед, лажица цимет  и лажица ситно исецкан ѓумбир.

#Совет   За да консумирате повеќе мента можете да ја додадете и во цедениот сок од портокал, а притоа тоа да има значајни бенефити врз губењето на вишокот на килограми. Портокалот, цитронот и лимонот се цитрусни овошја кои доста делуваат поволно врз процесот на слабеење.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...