Почетна / Рецепти / Лиснатици со буковки и пилешко месо

Лиснатици со буковки и пилешко месо

Идеална комбинација која ке Ве одушеви како со вкус така и со изглед.

Состојќи: 1 пакување лиснато тесто (2 смрзнати плочки), 400 грама буковки, 1 пилешки стек, 3 лажици кисела павлака, сол, пипер, малку магдонос, масло

Подготовка:

Вклучете ја рерната на 200 степени.

Одмрзнете го лиснатото тесто и твете плочи се развлекуваат во правоаголник, со прстите на неколку места намачкајте ги со вода за да можат полесно да се залепат и ставете ги една на дуга и стегнете ги да се залепат. Со помош на чаша вадете крикчиња и во средина на кругот направете вдлабнатина. Сечете го месото на мали коцки и пршете го на масло, додадете сол и црна пипер. Потоа во месото додадете ги буковките, 3 лажици кисела павлака и магонос. По две лажици од ова смеса ставајте на средина на секоја кружната лиснатица. Преку смесата наросете со рендан кашкавал и печете 15 до 20 минути на 200 степени. Овие лиснатици можат да се послужат и топли и ладни.

Добар апетит!

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...