Почетна / Совети за здравје / Лимонот како лек против ракот!

Лимонот како лек против ракот!

Лимонот како лек против ракот е една од најновите вести од современата медицина. Американските научници од институтот за здравје во Балтимор, Мериленд неодамна објавиле дека лимонот е моќен природен производ за уништување на канцерогените клетки. Утврдено е дека лимонот дури 10 000 пати е посилен од хемотерапијата што е посебно битно бидејќи притоа не влијае на здравјето на клетките. Единствено што се уште не е објавено за кое количество на лимон се работи.

Без оглед на тоа, дека е лимонот моќен антиоксиданс и докажан лек против разни видови на болести па и рак, познат е со векови наназад. Лукот и лимонот се основни состојки на стариот тибетански лек, кој настанал пред повеќе од 2000 години за кој се знае дека спречува настанување на тумори. Денес се зборува за тоа дека лимонот има најблаготворен ефект на цисти и тумори. Поволно делува на сите видови на рак а посебно на ракот на белите дробови, дојка, простата, дебело црево и панкреас.

Светската здравствена организација препорачува консумација на цитрусите за зајакнување на здравјето на кардиоваскуларен систем. Присутните нутриенти ја спречуваат оксидацијата на холестеролот која може да предизвикува мозочен или срцев удар.

Лимонот е извор на диетални влакна, кои придонесуваат за намалувањето на холестеролот, го поттикнува работењето на дебелото црево и ја намалува појавата на констипација, ги намалува симптомите кои се јавуваат кај заболените од синдромот на иритирано дебело црево, дава чувство на ситост и на тој начин помага при регулирањето на телесната тежината.

Иако ни се чини дека поради киселоста можеби не одговара на пробавниот систем, испитувањата покажале дека растворен во вода може ефикасно да ја намали мачнината, надуеноста, да го поттикни работењето на џигерот и цревата. Студијата која е објавена во British Journal of Nutrition утврдила дека жените кои редовно пијат сок од цитрусите го редуцирале формирањето на камчиња во бубрезите. Сокот од лимон измешан со топла вода и мед го поттикнува намалувањето на телесната тежина и помага кај лекувањето на инфекциите на грлото и болестите на десните.

Лимонот придонесува за здравјето и убавината на кожата, благодарение на антиоксидативните својства го забавува стареењето, ја чисти кожата и ги елиминира митесерите и акните. Ефикасен е во војната против првут и опаѓањето на косата, по миењето на косата сокот од лимон и дава на косата сјај и волумен и малку ја осветлува косата.

 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...