Почетна / Рецепти / Летото има нов вкус- Elitte сладолед со вкус на јагода !

Летото има нов вкус- Elitte сладолед со вкус на јагода !

Секој од нас сака сладолед…некои повеќе, а некои премногу 😀

За љубителите кои обожаваат да го спремаат дома во неограничени количини денес ви припремивме одличен сладолед со вкус на јагода, затоа што овошните сладоледи секогаш се поосвежителни за време на денот.

Го испробавме најновиот вкус на Elitte сладоледот во пакување со вкус на јагода и мораме да го пофалиме за одличниот вкус, веруваме на сите ќе ви се допадне.

Рецепт за домашен сладолед со вкус на јагода
Порции: 4

Потребни состојки:
– сладолед во ќесичка Elitte со вкус на јагода
-180 мл ладно млеко или вода (јас користев млеко)
– 1 шоља свежи јагоди

p2150117 (1)
13549203_882840005178136_932071235_o
Начин на подготовка : во длабок сад ставете 180 мл ладно млеко или вода, додадете ја содржината од ќесичката и мешајте со миксер околу 5 минути.
Изматената смеса ставете ја во замрзнувач.
По 2 часа замрзнатиот десерт е спремен за послужување.
Послужете со свежи јагоди.
Како прелив можете да  искористите сок од изблендирани јагоди во кој ќе измешате малку ванила.

Ова е еден од најбрзите и најлесните рецепти за кој не ви се потребни многу состојки а вкусот е подобар од купениот сладолед. Ви препорачувам да го пробате 😀

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...