Почетна / Здравје и исхрана / Лешник – чувар на срцето

Лешник – чувар на срцето

Јатките помагаат кај жолтица, проширени вени, воспаление на белите дробови, а се препорачува и кај лекувањето на низок крвен притисок, пролив, хемороиди …

Доколку барем една рака лешници се најди на вашиот секојдневен мени, нема да размислувате за високиот крвен притисок, или за висината на лошиот холестерол во крвта, а нутриционистите тврдат да токму порција од овој плод може да биде одлична алтернатива за ужина помеѓу оброците.

Штитат крвни садови

Лешник има благотворно и лековито дејствување на човечкиот организам. Одредени елементи во составот на плодот позитивно влијаат на крвните садови, го штитат срцевиот мускул и го намалуваат крвниот притисок. Тенка кожичка на површината на плодот содржи полифеноли кои се совршена превентива од срцевиот удар, но и го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања и ангина пекторис.

Лековит чај

Во народната медицина од кората на лешникот се прави чај кој се користи за облоги за отворени рани создадени од проширени вени на нозете. Чај е добар и како лековито средство против болки, а се користи и за лекување на хемороиди.

Плод полн со енергија

Поред орев, лешник е енергетски највредна продукт. Јадрото содржи 60 проценти масло, 15 проценти белковини, 10 проценти јаглени хидрати, 4 милиграми железо, калиум, калциум, витамин Б и Е. Поради големо количество на масти, не се препорачува кај диети, кај заболување на жолчката и зголемениот ниво на триглицериди во холестеролот во крвта.

Благотворна масажа

Масажа со масло од лешник се покажа како извонредно благотворно кај децата кои имаат проблеми со дишење и респираторни проблеми. Поради неговата позитивна особина да филтрира УВЕ зраци, често се користи во козметички препарати за заштита од сонце.

Силен антиоксиданс

Јатките содржат силни антиоксиданси како што е фитинска киселина. Таа го штити организмот од воспалителни процеси и може да го намали ризикот од појава на рак на дојка и простата. Лешник е богат со аргинин кои спречува раст на туморот и зајакнува имунитет.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...