Почетна / Совети за здравје / КРАТКИ И ЈАСНИ СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДИЈАБЕТИЧАРИ

КРАТКИ И ЈАСНИ СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДИЈАБЕТИЧАРИ

 

  • Јадете секогаш во исто време и контролирајте го нивото на шеќерот во крвта.
  • Јадете 5 овошја и 5 зеленчуци дневно затоа што нивните влакна позитивно влијаат врз здравјето на дијабетичарите: ја забрзуваат апсорпцијата на гликоза во крвта и цревата.
  • Концентрирајте се на лиснатиот зеленчук, супи и сокови од зеленчук. Во Вашата исхрана вклучете го доматот, краставиците, морковите, лукот, спанаќот, гравот … Исто така сокови од јаболка и лимон се корисни но заобиколите ги бананите, мангото, грозјето и папајата.
  • Зеленчук кој содржи јаглени хидрати, како што е компирот не им се препорачува на дијабетичарите.
  • Јадете скроб, кој се наоѓа во лебот, житарките и пченката. Не мора во потполност да го исфрлите шеќерот и благите работи, но бидете повеќе од умерени. Избегнувајте ги тортите, кексите, сувото овошје и маслото при готвењето.

И не заборавајте – освен правилната исхрана мора строго да се придржувате до следните правила:

  • НЕ СМЕЕТЕ ДА ПУШИТЕ
  • НЕ СМЕЕТЕ ДА ПИЕТЕ АЛКОХОЛ
  • НЕ СМЕЕТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО ДА ВНЕСУВАТЕ ШЕЌЕР ВО ОРГАНИЗМОТ
  • ПРАКТИКУВАЈТЕ СЕ СО ВЕЖБИ ДОКОЛКУ МОЖЕТЕ

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...