Почетна / Рецепти / Колач со кајсии и крем сирење

Колач со кајсии и крем сирење

Еве еден лесен и вкусен десерт, за секоја сезона…

Состојки:

За тесто:

 • 300 гр брашно
 • 150 гр шеќер
 • 180 гр ладно пиво
 • по пола лажичка прашок за печиво, сода бикарбона и сол
 • 180 мл кисела павлака
 • 1јајце
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 шолја крупно сецкани ореви

За фил:

 • 500гркрем сирење
 • 100 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 4-5 кајсии

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180°C. Обложете ја правоаголната тава со хартија за печење од околу 15 cm.Тесто: измешајте го брашното со шеќерот и путерот за да добиете смеса која личи на мрвици.
Од смесата извадете една шолја и зачивајте ја на страна. Во останатата смеса додајте прашок за печиво, сода бикарбона и сол. Измешајте па ставете ги јајцата, ванилата и павлаката. Смесата рамномерно распоредете ја по дното на плехот.
Во друг сад изматете ги сите состојки за фил освен кајсиите, па прелијте го врз смесата во правоаголниот калап или плех. Посипете врз смесата од сечканите ореви кои ги тргнавте настрана и со кајсиите, а потоа печете 45 мин.
Добар апетит!

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...