Почетна / Фитнес и аеробик / Како делува зеленето кафе врз вашиот организам?

Како делува зеленето кафе врз вашиот организам?

Зеленoто кафе во последниов период стана едно од најпопуларните природни средства за слабеење на здрав начин.

Ова не е нов измислен ‘’хит ‘’ на модерната индустрија за слабеење, бидејќи како лек и напиток се користи многу одамна.

Антиоксиданси и хлорогеничната киселина кој што ги содржи зеленото кафе се состојки на кафето кои се заслужни за помош во контрола на тежината. Делуваат така што го забавуваат производството гликоза во телото после оброкот, потикнувајќи активност на одредени ензими кои ги лачи црниот дроб, го намалуваат производството на масти и со тоа се забрзува метаболизмот.

featured-for-gcbe

Во суштина активните супстанции кој што ги содржат екстрактите од зелено кафе дејствуваат врз метаболизмот , на јаглехидратите кои дејствуваат инхибиторно на тековната апсорпција на гликоза, како и еден од клучните ензими во црниот дроб за регулирање на шеќерот во крвта . Поточно овој ензим е одговорен за сигнализација и ослободување на гликозата во крвта.

Консумирањето на зелено кафе ги има следните ефекти врз метаболизмот:

  • Дирекно влијание- ,,штедење на јаглен хидратните резерви на гликогнот од црниот дроб,со цел да се стимулира производство на гликоген и на тој начин да се стимулира зголемување на залихите на јаглен хидрати во црниот дроб, а истовремено се спречува ослободување на гликозата од овие резерви. На овој начин се забрзува целиот процес односно се забрзува  метаболизмот на организмот.
  • Индиректно влијае врз зголемувањето на енергијата во организмот , благодарение на киселината што ја содржи зеленото кафе која е заслужна за ослободување на гликозата и зголемување на енергијата.

 

NOW-01925-1

Green Coffee Diet Support NOW®  капсули кои содржи екстракт од зрното на зелено кафе (GCBE) со значителен износ на природно настанатите хлорогени киселини. Научните истражувања покажуваат дека хлорогените киселини и други GCBE состојки може да помогне да се промовира нормално управување со глукоза и да го поддржи здравјето на панкреасот. Покрај тоа, истражувањето покажува дека GCBE може да помогне да се поддржи здрав крвоток и васкуларната функција. Хлорогените киселини се исто така познати дека се моќни чистачи на слободните радикали.

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 1 капсула 1-2 пати дневно, 30 минути пред оброк.

За најдобри резултати,  се препорачува да не се зама во комбинација со млечни производи, зелен и црн чај, и енергетски напитоци богати со тарунин.

Проверете и

Што треба да се јаде пред и после вежбање

Доколку внимаваме на тежината и оджување на витката линија, некогаш исклучивото практикување на редовна физичка ...