Почетна / Совети за здравје / Како да се излечите без антибиотици?

Како да се излечите без антибиотици?

Ве интересира ли здравата алтернатива на антибиотици? Што можете да направите за да ја спречите појавата на инфекции или да оздравите без потенцијално опасни нуспојави кои ги носи користењето на антибиотиците.

Ако имате бактериска инфекција не морате задолжително да посегнете по антибиотици.

1. Почекајте малку

Инфекциите се непријатни, но обично поминуваат со мали проблеми и без трајна штета. Педијатрите предупредуваат дека одредени инфекции кај деца можат да предизвикаат оштетување на слухот ако не се лечат со антибиотици.

2. Сончајте се

Адекватната количина на витамин Д е неопходна за здрав имунитет. природниот извор на витаминот Д е излегување на сонце.

3. Јадете повеќе антимикробна храна

Голем дел од храната има способност за убивање на опасни бактерии. Тоа го вклучува и кокосовото масло, кокосовото млеко, кокосовиот путер, суров непастеризиран мед, зеленчук како кромид и зелка.

4. Јадете ферментирана храна

Сурова, ферментирана храна, како суровата кисела зелка, суровите кисели краставици и зеленчук кој содржи пробиотици го зајакнуваат имунитетот.

5. Конзумирајте анимикробни лековити билки и зачини

Многу билки делуваат антимикробно, а добар пример се куркума, ѓумбир и чили пиперки.

6. Вежбајте брзо во кратки интервали

Поради инфекциите може да се осеќате исцрпено, нократките интервали на вежбање може да ја зголемат силата  да го стимулираат имунолошкиот систем, со што побрзо ќе оздравите.

Проверете и

8 работи за водата кои сигурно не ги знаевте

Во лажичка вода има толку молекули колку што има лажички вода во Атлантикот. Атлантскиот океан ...