Почетна / Здравје и исхрана / Како да ги сочувате бананите од скапување

Како да ги сочувате бананите од скапување

Ако се нервирате што вашите банани потемнуваат уште пред да ги изедете и пребрзо скапуваат, ние имаме трик за вас!

Бидејќи ова овошје добро делува на нашето здравје и брзо ја зголемува нашата енергија, добро е да знаеме како да го продолжиме нивниот рок на траење.

За да ја задржат подолго нивната свежина завиткајте го коренот што сите ги спојува со кеса и оставете го така. Ќе видите дека на ваков начин подолго ќе ја задржат бојата, и ќе бидат поштедени од скапување.

Во прилог прочитајте за што друго се добри бананите:

  • Ја зголемуваат концентрацијата
  • Создржат калиум и го намалуваат стресот
  • Тегобите во ПМС се полесни доколку јадеш банана
  • Богати се со витамин B6
  • Го регулираат крвниот притисок
  • Го намалуваат ризикот од инфаркт и шлог
  • Овошје број 1 при проблеми со варење
  • Содржат многу железо
  • Помагаат при мамурлак
  • Тие се одлична замена за грицки

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...