Почетна / Рецепти / Јогурт колач

Јогурт колач

Состојки:
Тесто

 • 15 гр шеќер
 • 1 маргарин
 • 1 прашок за печиво
 • 5 жолчки
 • брашно по потреба

Фил

 • 3 јогурти баланс +
 •  3 кисели павлаки
 • 7 лажици брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 белки
 • 20 грама шеќер

Подготовка:

 • Тестото замесете го и поделете го на два дела. Едниот ставете го во замрзнувач, а другиот развлечете го во поголем плех и испечете го но напола, не целосно.
 • За филот изматете ги белките заедно со шеќерот, додадете јогурт и павлака, па на крајот брашно. прелијте ја смесата врз напола печениот колач. Смрзнатиот дел изрендајте го врз филот а потоа печете на 200 С. Кога е готов посипете шеќер во прав врз него.
 • Величина на плех 30џх40 см.

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...