Почетна / Здравје и исхрана / Јадете здраво, без мака!

Јадете здраво, без мака!

1. За викенд освен што ќе зготвите ручек, подгответе доручек и ручек за цела работна недела.

enhanced-13408-1459522395-1

 

2. Ако сакате овесен доручек но ви здосадило секој ден да го јадете истото

Untitled-1

Стоплете 1/2 чаша кафеав ориз (или друга готова житарка) и 3/4 чаша бадемово млеко во микробранова.

Исецкајте 1/2 јаболко, 2 лажички незасладен путер од кикиритки, 1 лажичка семе од афион и сусам, и мед.

 

3. Рекреирајте ги вашите омилени рецепти со тестенини, додадете им зеленчук.

Untitled-2

4. Додадете овошје, за вашиот доручек и ручек да бидат здрави и витаминизирани.

enhanced-7602-1459519405-1

 

5. Во потрага сте по сладок, високопротеински доручек? Додадете урда на утринските палачинки.

 

grid-cell-31815-1459521301-4grid-cell-31815-1459521302-9

6. Контролирајте ја големината на порцијата без да ги мерите и калкулирате намирниците.

enhanced-22773-1459522553-1

 

 

 

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...