Почетна / Здравје и исхрана / Јадете како спортисти : салата со туна, авокадо и киноа

Јадете како спортисти : салата со туна, авокадо и киноа

Ова е совршената салата  која ќе ви даде зголемена енергија по утринското вежбање и која ќе ја одржува вашата енергија на високо ниво од утро до пладне.
Високопротеински оброк збогатен со здрави масти (од авокадото).

Состојки:

 • 100g киноа
 • 3 лажици маслиново масло
 • сок од 1 лимон
 • ½ лажица јаболкова киселина
 • 1 пакување конзервирана туна со вода
 • 1 авокадо (излупено и исецкано на мали парчиња)
 • 200 грама чери домати преполовени на пола
 • 50g фета сирење на ситни коцки
 • 50 g млад спанаќ
 • 2 лажици потпечени семињаПодготовка:

  1. Киноата сварете ја во вода која врие и варете додека омекне и не почнала да се распаѓа ( да не е сосема и премногу мека). Исцедете ја во цедилка и измијте ја под млаз ладна вода.

  2. Откако ќе излади, послужете ја во голема чинија киноата додадете ги фетата, туната, авокадото,  спанаќот и чери доматите

  3. Во мал сад измешајте ги маслото, киселината, семињата, и зачинете

  4. Мешавината поситепете ја и зачинете ја салатата.

  На здравје!

  Нутритивни вредности

  • kcal663
  • масти 44g
  • заситени масти 10g
  • јаглехидрати 34g
  • шеќери 7g
  • влакна 8g
  • протеин 28g
  • сол 1.1gРецептот е безглутенски!

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...