Почетна / Здравје и исхрана / Искористете ја сезоната на крушите: Сите предности на ова магично овошје.

Искористете ја сезоната на крушите: Сите предности на ова магично овошје.

Крушите пред се се преполни со хранливи вредности. Истотака се одличен избор на влакна,содржа витамин A,B1,B2,C,E,фолна киселина. Богати се со бакар,фосфор и калиум, мала количина калциум, и магнезиум, а освен тоа влијае и на многу витални органи. Еве зошто не смеете да ја простите сезоната на крушите.

1.Срце

Крушите се здрави за срцето, а болестите на срцето се најголемата причина за смрт во светот. Само една круша дневно може да ве заштити од мозочен или срцев удар. Крушите се богати со влакна кои помагаат срцето да биде здраво, но истотака го одржуваат крвниот притисок и го нормализира нивото на лошиот холестерол.

2.Мозок

Крушата влијае на мозокот. Само пола круша содржи 15 отсто од препорачаната дневна доза на бакар, минералот кој помага во одржување на нервниот систем.Крушите се одличен извор на фруктоза и глукоза која помага во одржување енергија во текот на целиот ден.

3.Дијабетис

Крушите помагаат во контролата на дијабетисот затоа што имаат низок гликемиски индекс и на тој начин спречуваат високо ниво на шеќер во крвта. Ова овошје е одлична и за регулирање на телесната тежина затоа што има малку калории ама е богата со хранливи состојки кои го убрзуваат процесот на слабеење и стимулираат имунитет.

4.Очи

Крушите содржат антиоксиданси и витамини и ова овошје е една од најдобрите производи кои ги штитат очите. Истражувањата покажуваат дека редовното внесување на круши значајно го смалува ризикот на сенилна макуларна дегенерација.

5.Карцином

Крушата е идеално овошје за заштита од карциномот. Високата концентрација на влакна на крушите спречуваат формирање на различни типови на карцином. Богатите антиоксиданси ги штитат ќелиите од слободните радикали и содржат киселина која го спречува појавувањето на ракот.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...