Почетна / Здравје и исхрана / Исхрана за добар вид

Исхрана за добар вид

Нутриционистите тврдат да одреден вид на овошје и зеленчук може да го сочува здравјето на сетилото за вид.

Зелен лиснат зеленчук

Стручњаците истакнуваат да лутеин и зеаксантин кој се наоѓа во лиснат зелен зеленчук го штити средишниот дел на мрежницата – макула од сина и ултра виолетова светлост. Менито каде што е застапен спанаќот, броколи, штаве, зелена салата, морков може многу да поможат и намалат непријатното чувство или болка во очите кој настанува поради блесокот, силни контрасти и го поправуваат визуелниот домет на окото.

Витамин Ц и витамин Е, како и различни видови на каротеноиди помагаат кај спречување на штетното дејство на молекулот на кислород, наречени слободни радикали. Каротеноиди лутеин и зеаксантин се од голема важност, бидејќи ја заштитуваат ретината со филтрирање ултравиолетови сончеви зраци. Многу се застапени во спанаќот. Поред тоа што спречува настанување на заболувањето, спанаќот може да олесни симптомите доколку дојде до промени во окото.

Риба и морските плодови

Се препорачува да на менито бидат застапени риба и плодовите на морето како што се туна, скуша, лосос, сардини а нивен зголемен внесување се советува на сите оние кои имаат проблем на сувите очи.

Една рака боровинки на ден

Морковот најверојатно е најпознат зеленчук кој го штити видот. Само пола шолја варен морков содржи дури четири пати препорачан дневен внесување на витамин А. Од друга страна, храна која содржи антоцијан, како што е боровинка и капинка – можат да го подобрат Вашиот вид. Чаша свежи боровинки или една рака суви, мармелад или природен сок од боровинка со малку лимон или шеќер ќе биде од голема корист за здравје на Вашите очи. Наместо популарните газирани сокови почестете се со сок од портокал, грејпфрут, морков или боровинка во кој ќе додадете лажица рибино масло. Чаша црно вино дневно може да спречи настанување на дегенерација на жолтата   флека.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...