Почетна / Рецепти / Го пресоливте јадењето? Не грижете се сега има начин да го спасите!

Го пресоливте јадењето? Не грижете се сега има начин да го спасите!

И на најдобрите кувари некогаш им се случило да го пресолат јадењето, но немора да се грижите повеќе бидејќи ситуацијата сега може да се поправи.

Ако се во прашање шпагети или други тестенини, едноставно додадете вода или заменете ја пресолената вода.

Кога станува збор за варива, супи или сосови идеално решеније е сиров компир. Поточно доволно е да ставите излупен компир во садот и да продолжите со готвењето.

Salt-Chef_Salting_Food

Компирот има својство да ја апсорбира солената течност. Не заборавајте во тој случај да додадете уште течност. Исто така ако сте го пресолиле јадењето, одредете точен однос на состојќи и сол, и доколку имате можност додадете некој од намирниците како на пример: зеленчук, месо… Исто така додавањето на магдонос е одличен начин да се маскира вкусот на пресолено јадење, особено кај сосовите.

Во принцип,  најдобрата превенција е да не го посолувате јадењето во целост на почетокот на подготовките. Пробајте го специјалитетот пред крајот на готвењето па додадете сол доколку е потребно.

Извор: prvars.com

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...