Почетна / Рецепти / Домашни енергетски колачиња со бадеми и овошје

Домашни енергетски колачиња со бадеми и овошје

Потребни состојки:
– 1/2 шоља путер од бадеми(изблендирајте бадеми и додадете им 1 лажица мед и 1 лажица маслиново масло)
– 1 шоља овесни снегулки
– 1 шоља оризови снегулки
– 1 грст ситно исецкани печени и несолени бадеми
– 1 грст ситно исецкани суви боровинки
– 1 грст ситно исецкана сува брусница
– 1/2 грст ситно исецкани суви кајсии
слика
Состојките се мешаат и се израмнуваат во тава за печење со дебелина прилагодена да се добие бар.
Се остава да се стврдне 30 минути смесата и се сече на парчиња.
Потоа повторно се враќа во фридижер уште 2 часа и енергетските барови се подготвени за консумација.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...