Почетна / Рецепти / Домашен лек против упорна кашлица

Домашен лек против упорна кашлица

Дали веќе започна да ве мачи упорната кашлица?
Заборавете на лекови, антибиотици и пастили подгответе домашен лек кој ќе го заштити вашиот имунитет
Природното е најдобар начин за заштита во секое време.

Подготовка на рецептот:
чаша шеќер 1/2 чаша вода 1 лажица свеж сок од лимон 1 лажица мед 1/2 лажичка ѓумбир (во прав) 1/4 лажичка каранфилче (во прав)

baa259a466543a228ef4c369f8996a38-800x480 13059926b8d6e84c14e12b8e167b69cc-800x433 13bcae40402a2be8dac52937bf600f0c-800x427

Медот помага при запирање на воспалението, ѓумбирот помага во зајакнувањето на имунолошкиот
систем, а каранфилчето служи како антиоксиданс. Измешајте ги сите состојки во тенџере.
Медот е подобро да додадете последен неколку минути пред крајот на варањето, затоа што  со варење ги губи некои од неговите корисни својства.
Кога смесата доаѓа до вриење, оставете ја  20 минути на тивок оган, мешајќи постојано.

Смесата треба да наликува на карамела која сеуште е мека.
Истурете со лажица врз хратија за печење мали смеси во облик на шеќерчиња. Посипете ги со шеќер во прав со цел да не се лепат едно со друго кога ќе бидат комплетно суви.
Консумирајте по 3-4 на ден секој пат кога ќе почувствувате гребење на грлото.

 

 

Проверете и

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша ...