Почетна / Рецепти / Christstollen – германски Божиќен колач

Christstollen – германски Божиќен колач

Научете како да подготвите christstollen – германски Божиќен колач

Германија е позната по одличните авотмобили, пиво и огномет но и по вкусните колачи.
Познатиот Божиќен колач потекнува од Геманија, па доколку сакате да испробувате и да експериментирате во кујната подгответе го овој превкусен колач.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=nr3FutoHAFo] Потребни состојки:

 • 80 ml млако млеко
 • 100 g шеќер
 •  7 g сув квасец
 • 120 g омекнат путер
 • 30 g растопен путер
 •  1 јајце
 •  1 кесичка ванилин шеќер
 • 1/2 лажичка цимет во прав
 • 370 g наменско брашно
 •  70 g суво црно грозје
 • 70 g бело суво грозје
 •  90 g мешано кандирано овошје
 •  60 g исецкани бадеми

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...