Почетна / Некатегоризирано / Чорба со пченка

Чорба со пченка

Доколку до сега не сте ја пробале ова чорба, топло Ви ја препорачуваме!

Состојќи

 • 400 грама пченка од конзерва
 • Еден кромид
 • Целер
 • Морков
 • Пиперка
 • 3 лажици нишесте
 • Сол
 • Црн пипер
 • Билни зачини
 • Магдонос
 • Масло

Излупете го и исечете го кромидот и пржете го на загреаното масло. Додадете 100 милилитри жешка вода и морков, целер  и пиперка кои се исечени на коцки. Варете околу 15 минути, а потоа додадете ја пченката, билните зачини, магдонос, додадете сол и црната пипер. Додадете околу литар зовриена вода, а кога чорбата ќе зоврие, додадете го нишестето кое е растворено во малку вода и се добро измешајте.

Проверете и

Дизајнот на пакувањето помага да се продаде производот

Македонската асоцијација на преработувачи (МАП) презентираше модел на соработка меѓу компании од прехранбено-преработувачката индустрија пред ...