Почетна / Диети / Чиа пудинг со јагоди и праски- вашиот нов омилен здрав десерт

Чиа пудинг со јагоди и праски- вашиот нов омилен здрав десерт

Чиа пудинг со јагоди и праски се подготвува за 5 минути во 2 чекори и е одличен како појадок или меѓу оброк . Овој вкусен рецепт е засладен само со природните состојки и е здрав што на сите ќе ви се допадне како опција за десерт посебно во овој перод од годината.
Состојки
 • 1 праска
 • 5 средни во големина јагоди
 • малку гранола
 • 1 шолја јогурт или млеко од бадеми
 • 2 лажици јаворов сируп
 • малку ванила
 • 1/3 шолја чиа семе

  Чиа семето во посебен сад се меша со јаворовиот сируп, ванилата и јогуртот. Колку повеќе остојува (а може и преку ноќ да се остави) толку подобро.
  Се реди прво ред сецкано овошје па смесата со чиа и праски и гранола на врвот.
  Превкусно е испробајте го!

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...