Почетна / Некатегоризирано / Чај од ѓумбир- комбинација која ги чисти камчињата од бубрезите и токсините од џигерот
Извор: herbalteasonline.com

Чај од ѓумбир- комбинација која ги чисти камчињата од бубрезите и токсините од џигерот

Овој чај ветува многу полезности, меѓу кои и чистење на камчиња од бубрезите, чистење на џигерот, па дури и полезности во убивање на канцерогените клетки.
Како да го подготвите овој одличен напиток?

Потребни состојки:
– органски мед
– 1 лажичка мелен ѓумбир
– 1 лажичка куркума
– кокосово млеко
– 1 чаша вода

Најпрво зовријте ја водата, на водата додадете ја куркумата и ѓумбироти оставете ја да врие од 5-10 минути.
Додадете го медот, за крај додадете го кокосовото млеко и процедете го чајот.
Консумирајте го наутро на празен желудник.

Оваа комбинација добро позната е во индиската народна медицина.
Куркумата во комбинација со млеко делува подмалдувачкии ревитализирачки за организмот, користете ја почесто во исхраната, додавајте ја како зачин во оброците.
Ѓумбирот помага во подобрување на дигестијата, одличен е како додаток на готвени јадења, а во комбинација со мед и малку лимон или цитрон ќе направи чуда за вашата половина и килограми.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...