Почетна / Здравје и исхрана (page 5)

Здравје и исхрана

Вкусно смути со Spirulina Pacifica

Драги фанови, со доаѓањето на пролетта време е да започнеме со чистењето на насобраните токсини од своето тело, да започнеме повеќе да се движиме, да печашиме, да јадеме свежи намирници и почесто да се смееме. За добриот имунитет доста важен е начинот на исхрана, затоа во соработка со нашите пријатели Тримекс, денес ви подготвивме вкусно смути со Спирулина кое ќе ...

Повеќе »

Пролетна 7 дневна детокс програма за чистење на вашиот организам

Што е детокс? Детокс претставува исфрлање односно чистење на токсините од телото. Доколку повремено применувате детоксикација ќе овозможите свеж изглед на вашата кожа, ќе ги зголемите нивоата на енергија во телото, ќе ја подобриуте својата дигестија а во целиот тој процес ќе симнете и дел од вишокот  килограми. Иако процесот на детокс можеби изгледа како некоја строга диета која забранува ...

Повеќе »

Чоколаден Мус – Хранлив заменски оброк со SLC Meal Replacement од чоколадо

Колку за вас значи поимот квалитетна храна? Избирањето на состојките кои ги внесуваме во нашиот организам отсекогаш било важно. За да може телото да функционира нормално и да троши енергија, од негде треба и да ја внеси. Бидејќи здравата, природна и урамнотежена исхрана е услов за добро здравје и виталност, ви подготвивме рецепт Чоколаден Мус со SLC Meal Replacement шејк ...

Повеќе »

Добра дигестија = посреќни луѓе

Нашиот дигестивен систем напорно работи во текот на секој ден за да ги разгради намирниците кои ги внесуваме во нутриенти и отпад. Оваа важна задача е многу полесна доколку е поддржана од страна на добри навики во исхраната, хранливи намирници, регуларна физичка активност и слично. Но дури и да вежбаме и да уживаме во бенефитите на добрата здрава исхрана, сеуште ...

Повеќе »

Енергетски овошни бомбици со Spirulina

Потребни состојки: 100 gr урми без семка 50  gr грозје 50 gr сушена брусница 3 лажици свежо цеден лимонов сок 1 банана 2 лажици Spirulina Pacifica 100 gr кокосови снегулки 10 ситно исецкани лешници Подготовка: Сите состојки се блендираат заедно се додека не се добие конзистентна содржина. Се оформуваат бомбици од содржината и се оставаат во фридижер до 3 часа и се консумираат ...

Повеќе »

Зошто ни се потребни суплементи и кои суплемeнти ни се потребни?

Не постои генерализиран одговор на ова прашање затоа што секој поединeц има индивидуални нутритивни потреби и недостатоци од нутриенти. Со недоволно плодната почва, и квалитетот на храната постојаното присуство на хемикалии во нашето секојдневие може да ја блокира апсорпцијата на нутриенти , постојат периоди кога не е возможно да го добиеме она што на нашиот организам му е потребно од ...

Повеќе »

Посна чорба со зелка и печурки

500 g кисела зелка 100 g свежи печурки 2 главици ситно исецкан кромид 2 компири исецкани во коцки 1морков магдонос 3 ловорови листа чешне лук 2лажици сува коприва црн бибер во зрно 3 суви пиперки Хималајска сол Припрема: Во 1l  воса се подготвува киселата зелка и сите состојки ситно исецкани се додека не омекнат, а на крајот на готвењето се додаваат сувите пиперки и лукчето Посолете ...

Повеќе »

Како да засјаете со елан и здравје во вашите златни години со помош на Карнозин?

Одлично е и кога старееме со грациозност – секој ја има таа желба. Доколку се грижиме правилно за себе имаме поголем потенцијал да старееме добро и да се чувствуваме добро. Благодарејќи на бројните истражувања, веројатно е дека можете да бидете активни и да имате мускули дури во вашите 80ти. Од секогаш беше сметано дека не можеме да имаме нови мозочни ...

Повеќе »

Кои додатоци во исхраната им се потребни на жените?

Единствен план за исхрана и исти суплементи во исхраната со цел постигнување на оптимално здравје е исто како да барате фармерки во една иста големина кои треба да им одговараат на сите жени. Жените од секоја возраст се обидуваат да влезат во одреден план кој е генерички со цел да се чувствуваат добро. Секој од нас е индивидуалец во секое поле, ...

Повеќе »

Домашни безглутенски диетални тестенини

Диетата без глутен е одлична за секој од нас не само за лицата кои имаат интолеранција на истиот. Доколку никогаш не сте подготвувале домашни тестенини а посебно не здрави тогаш врреме е да го испробате овој прелесен рецепт за две лица или пак за два оброци за едно лице. Доколку сакате да направите за повеќе лица, дуплирајте ги состојките соодветно ...

Повеќе »