Почетна / Здравје и исхрана (page 4)

Здравје и исхрана

Како се лекува депресијата?

Во зависност од воспоставената дијагноза зависи и начинот на кој ќе се третира депресивното пореметување. Благите облици на депресија многу успешно се третираат без лекови само со помош на КБТ (когнитивно бихејвиорална терапија) додека пак кај потешките облици покрај ваквиот тип на терапија можеби ќе е потребен и фармаколошки третман кој зависи од ‘тежината’’ на самото пореметување. Голем број на ...

Повеќе »

Еликсир за домашен детокс: зелен чај со јаболкова киселина

Зелениот чај во комбинација со јаболкова киселина е одличен за подобрување на имунитетот и детокс на организмот… Состојки: 1 лажица јаболкова киселина 1 шоља зелен чај лимонов сок лажица мед мала кришка ѓумбир прстофат цејлонски цимет Подготовка: Подгответе шолја зелен чај и во неа измешајте ги сите останати состојки. Колку подолго го оставите ѓумбирот во чајот, толку посилен ќе биде вкусот на ...

Повеќе »

Велигденски декоративни погачи

Овие Велигденски декоративни мини-погачи вашата трпеза ќе ја направат уникатна и незаборавна. Можеби и малку подранивме со идеите за Велигден меѓутоа толку многу идеи сакаме да споделиме со вас што подобро е да ви ги презентираме што порано. За погачите потребно ви е : – лажица сол – 2 лажици шеќер – 1 квасец -1 јајце – чоколадни декоративни трошки ...

Повеќе »

Вкусни ледени залчиња од јогурт и овошје

Доколку започнавте да мечтаете за сладолед можете да си подготвите одлична здрава алтернатива со омиленото овошје замрзнато и свежо. Што ви е потребно? 1. Силиконски калап 2. Јогурт 3. Ситно исецкано овошје или ситно замрзнато овошје Јогуртот и овошјето измешајте ги претходно во сад и содржината дел по дел додавајте ја во силиконски калап во некоја форма (можете да искористите ...

Повеќе »

Посни солени мафини со кисели краставички

И денес нешто посно! И овој пат со производ од Випро но овој пат со корнишони.  За да ги подготвите овие превкусни мафини потребни ви се: – 600 гр. бело брашно – 2 лажички сол – 1 лажичка шеќер – 300 мл. газирана вода – 1 пециво – 8  рендани кисели корнишони – околу 3 големи кисели моркови изрендани – 10 каламата маслинки (исецкани ...

Повеќе »

Да зборуваме поопширно за депресијата со д-р Нела Деспотовска

Светскиот ден на здравјето кој секоја година се одбележува на 7ми април и е ден на одбележување на годишнината на основањето на Светската Здравствена Организација(WHO). Секоја година здравствената организација ја користи единствената можност да поттикне одредена активност околу специфична тематика која е значајна за луѓето ширум светот. Оваа година во централниот фокус на кампањата за Светскиот ден на здравјето се ...

Повеќе »

Посен колач со Vipro мармалад

Домашната храна е највкусна без сомнеж! Денес ви презентираме вкусен домашен рецепт за колач кој е толку лесен, вкусен а воедно и посен и би можеле да го јадете и додека постите и вистински да се засладите. Домот ќе ви замириса на вкусно печиво со ореви, а дечињата едвај ќе чекаат да го испробаат колачот. Потребни состојки за овој колач: ...

Повеќе »

Брз нискокалоричен пијалок со шејк од ванила и нескафе

Како се замислувате себеси во новата сезона? Можеби полесни, поздрави и поубави. Пред  да направите било каков нездрав избор на храна размислете ги следните нешта: Не ви одговара вашата облека Се чувствувате исцрпено Вашата кожа нема сјај Немате доволно енергија Сакате да бидете убави Си префрлувате на себеси дека сте јаделе Сакате да вежбате повеќе Потребна ви е промена Ние ...

Повеќе »

Детокс смути со зеленчук

Детоксот е од  важно значење за целиот организам и е препорачливо да се прави по завршувањето на секоја сезона ако не и почесто. Доколку успеавте да ја погледнете нашата програма за детокс, тогаш денес ви препорачуваме еден вкусен рецепт за детокс со краставица за рамен стомак. За да го подготвите ова смути потребни ви се следните состојки: – 2 лажици ...

Повеќе »

Вкусни ќофтиња од тиквичка

Доколку сакате полесно да се храните замеенете ги ќофтињата со месо со ќофтиња од тиквичка. Штто ви е потребно да ги приготвите? Рецептот е многу лесен и едноставен а не вви се потребни ни премногу намирници – 3 големи зелени тиквици – страк млад кромид – 2 моркови – 2 јајца – магдонос – лажица јогурт – лажица брашно – зачини ...

Повеќе »