Почетна / Здравје и исхрана (page 30)

Здравје и исхрана

Витамин Б3, ниацин – за крвни садови, нерви и кожа

За што се употребува витаминот Б3? Повишен холестерол Атеросклероза Дијабетес Витаминот Б3 како и другите витамини од Б групата, неопходен е за метаболизирање на шеќерот, мастите и протеините, за создавање енергија и ќелиско дишење. Овој витамин делува на психичкото здравје, го детоксицира организмот од разни штетни хемикалии. Исто така, ја помага работата на дигестивниот тракт, се грижи за здравјето на ...

Повеќе »

Есенски благодет: Костени!

Есенска намирница чиј мирис се шири низ улиците. Се разбира тоа е костенот. Тој има здравствени придобивки и во последно се повеќе се применува во солените и слатките десерти. Еден плод на питомиот костен содржи преку 50% вода, белковини и јаглехидрати, додека неговата главна состојка е скроб. Исто така, костенот е богат со калциум, магнезиум,хлор, бакар, мангам но содржи и ...

Повеќе »

Тиква – богатство од здрави и хранливи состојки

Тиквата е многу лековита, па затоа се користи во народната медицина и козметиката, и низ историјата е позната како симбол за регенерација и долговечност. Лековитиот дел од тиквата е жолто портокалов плод. Иако во сто грама плод има само 26 – 30 калории, во неа е концентрирано големо количество на минерали и витамини. Тука е калиумот кој е важен работата ...

Повеќе »

Грејпфрут – извор на младоста

Освежителен, сочен и вкусен грејпфрут создава чувство на ситост, има малку калории, богат е со билни влакна и со витамин А и обезбедува дневни дози за витамин Ц. Грејпфрут, посебно црвен, може да поможи во намалувањето на холестерол. Според новите студии и истражувања, црвениот грејпфрут содржи повеќе антиоксиданси од обичниот грејпфрут, па е можеби тоа причина за неговото поволно делување ...

Повеќе »

Како да ја намалите желбата за чоколадо?

Како да ја намалите желбата за чоколадо? Научниците имаат прилично необично решение. Неодамна е спроведено истражување на Универзитетот во Стенфорд и Карнеги Мелон каде пронајдено е  решение за намалување на желбата за храна: предозирајте се со нешто што многу го сакате се додека не ви се здосади! Во ред, тоа можеби би фунционирало, но не е најздравио начин да престанете ...

Повеќе »

Колку витамини ни се потребни

Витамините се едни од основните состојки, кои имаат важна улога во функционирањето на организмот. Човечкиот организам не е во состојба самиот да произведува витамини, што значи дека можат да се внесуваат единствено преку исхраната. Недоволниот внес може да предизвика нарушување на метаболизмот, болести и оштетувања. Покрај добро избалансирана исхрана, треба да се земаат и дополнителни количини на витамини. При некои ...

Повеќе »

Компирот – извор на енергија

Поради хранливите материи, лековитите својства, како и леснотијата во комбинирањето со другата храна, компирот се подготвува на најразлични начини во сите земји на светот. Компирот во себе има многу важни состојки: витамини, минерали, билни влакна, нема многу калории ( во 100 грама компири има само 70 калории ) и околу 15 проценти сложени јагленов хидрати. Стручњаците за храна ги препорачуваат ...

Повеќе »

Оцет – зачин и лек

Оцетот веќе стотици години се користи како конзерванс, додаток во јадењата или како зачин. Оцетот се производ на ферментација ( вриење ) на вино или некој друг алкохол. Квалитетот на оцетот зависи од квалитетот на алкохолот, кој преставува база за неговото создавање. Оцетот треба да биде чист и проѕирен. Оно кое се купува во продавниците е пастеризирано, така да неотворена ...

Повеќе »

Гравот – клучот за Вашето здравје!

Во нашето поднебје гравот е омилена храна, а се подготвува на многу начини. Многу е здрав и се препорачува се почесто да се јади, поради подобрување на варењето, превенција на опстипација, хемороиди … Гравот е одлична храна, и ја  подобрува работата на срцето. Тој преставува концентриран извор на прехранбени влакна, кои помагаат во намалувањето на холестеролот, фолна киселина која ја ...

Повеќе »

Соковите од зеленчук

За разлика од овошните сокови кои содржат шеќер, соковите од зеленчук се полни со биоактивни супстанци со помош на кои можи да се слабее. Сок од зелка – процент на јод, како и големо количество сумпор и хлор, овозможува чистењето на слузокожата на желудникот и цревата. Овој сок е благотворен во лекувањето на чирот на дванаестопалечно црево, а добар е ...

Повеќе »