Почетна / Здравје и исхрана (page 3)

Здравје и исхрана

Здрави и вкусни мафини со тиквички

Овие здрави чоколадни мафини со тиквички се вегански и без рафиниран шеќер, одлични се и во комбинација со летна тиква. Кокосовото брашно додава текстура и ги прави овие мафини прекрасни. Земете ги утре во вашата кутија за ручек, и поделете со колегите на работа кои и не сакаат толку ”здрави десерти” -верувајте ќе се предомислат и ќе ги обожаваат. СОСТОЈКИ ...

Повеќе »

Сте подготвиле ли Детокс салата ? Еве и рецепт…

Дали сте подготвени за детокс пред лето? Ви ја преставуваме детокс салатата – еден од најпопуларните трендови во здравата исхрана. Време на подготовка 30 минути Состојки Вегетаријанска , Без глуен, Палео, 6 порции Состојки: 2 шолји брокула 1 шолја моркови 2 страка целер и 1 карфиол од средна големина 1 лажица свеж мелен ѓумбир 1 шолја ситно исецкан магдонос 1/3 шолја суво грозје 2 ...

Повеќе »

Чиа пудинг со јагоди и праски- вашиот нов омилен здрав десерт

Чиа пудинг со јагоди и праски се подготвува за 5 минути во 2 чекори и е одличен како појадок или меѓу оброк . Овој вкусен рецепт е засладен само со природните состојки и е здрав што на сите ќе ви се допадне како опција за десерт посебно во овој перод од годината. Состојки 1 праска 5 средни во големина јагоди малку гранола ...

Повеќе »

Совети за забрзување на вашиот метаболизам

Метаболизмот е системот кој ги претвора намирниците кои ги консумираме во енергија. Во било кое време тој може да се забрза или успори. Како би можеле да му сигнализираме на телото дека храната треба побрзо да се вари а со тоа и да се согоруваат мастите? 1. Консумирајте здрави масти – темно чоколадо – авокадо – маслиново масло – кокосово ...

Повеќе »

Maca, чудесно растение за плодност…

Maca (Lepidium meyenii) е коренеста билка која потекнува од врвовите на Андите во Перу. Расте во едни од најсуровите услови на малку предели во светот во екстремни услови како температури на замрзнување, силни ветрови и интензивна сончева светлина. Често почвата во која расте е богата со вулкански материјали. Мака е е единственото растение кое може да расте на толку големи височини и ...

Повеќе »

Хербални алтернативи кои помагаат при диабетес

Дијабетес е хронично заболување кое настанува поради недостигот на инсулин во организмот. Најчести симптоми на дијабетес се сувата уста, општата слабост на организмот, брзото заморување и намалување на телесната тежина. Поред тоа што глуварчето е корисен природен лек за заболувања на џигерот и жолчката, ова лековита билка е добро природно средство за регулирање на нивото на шеќерот во крвта. За ...

Повеќе »

Домашен пита леб -кора

Познатата тортилја или Индискиот Наан леб имаат и своја верзија и во нашата традиционална кујна а тоа е домашниот пита леб или кора, кој се приготвувал традиционално во фурна, на плотна на шпоре на дрва или пак на плотна на жар. Со оглед на околностите и начинот на кој денес ја подготвуваме храната постои одлична алтернатива за подготовка,  овој леб ...

Повеќе »

Здрава пролетна чорба од спанаќ

Еден од полесните и највкусните рецепти кој може да го подготвите оваа пролет е неизбежната чорба со спанаќ. Состојки:  300 грама спанаќ 200 gr ориз Лажица брашно Лажица црвена пипер 100 ml кисело млеко Сол, масло младо кромидче Подготовка: Пропржете го со малку млад кромид оризот. Спанаќот, исечете го и испржете го на малку масло со оризот . Додадете вода и ...

Повеќе »

Подобрете ја дигестијата со овој напиток

Чувството на подуеност во стомакот, нерегуларната и тврда столица се доста проблематична и непријатна појава. По празниците дури и зачестена појава поради обилната и тврда храна. Доколку се соочувате со проблеми со варењето на храната ви го препорачуваме овој напиток кој сигурно ќе ви помогне во подобрување на работата на вашите црева и дигестијата. Лененото семе со јогуртот е вистински ...

Повеќе »

Како влијаaт овошјето и зеленчукот врз здравјето?

Еден од најчестите лекарски совети е да се конзумира по 1 јаболко дневно. Овошјето е природен извор на енергија, и повеќе од корисна е ваквата препорака. Но, зошто да застанете тука? Како и секогаш, разновидноста е најважна, а постои голем избор на овошја, што треба да се вкусат и во кои треба да се ужива. Најважно е да се изнајдат ...

Повеќе »