Почетна / Здравје и исхрана (page 20)

Здравје и исхрана

Празот – го намалува крвниот притисок и го зајакнува имунитетот

Празот обилува со хранливи и лековити материи – содржи големи количества минерални материи и витамин Ц. Како и останатите видови на лук, и празот има препознатлив и специфичен мирис, а се одгледува одамна. Од сите видови на лук најблаг е по вкус, не е лут, нема силен мирис и не предизвикува солзење на очите. Освен тоа има уште една предност ...

Повеќе »

Дивата крушка – лек за дијабетичари!

Дивата крушка е хранлива и вкусна, а има и многубројни лековити дејства – од неа се прави мармелад, чај и ракија. Дивата круша (Pyrus piraster) е листопадно дрво, високо е 20 метри, со широка пирамидална крошна и со кратко, густо и рамно стебло. Кората е дебела околу два сантиметри, темно сива, младото стебло е мазно, а старото длабоко испукано. Листовите ...

Повеќе »

Грашокот – чувар на нервите, коските и срцето

Свежиот грашок содржи големи количества на витамин Ц и Е, кои при сушењето се губат, но затоа исушени содржат големи количества на витамини Б1, Б2 и Б3, кои се важни за метаболизмот на јаглените хидрати, протеините и мастите.      Мешунката која ни е достапна на сите, ако не во свежа состојба, тогаш во замрзната или сув облик, во последно ...

Повеќе »

Мандарина – овошје за студените денови

За да го одбраниме имунитетот од настинките, организмот треба да го наполниме со енергија и витамини од свежото овошје. Поред урамнотежената исхрана и физичката активност, потребен ни е и доволното внесување на сите потребни витамини и минерали, а токму за тоа најдобри се мандарините. Мандарините се полни со витамин Ц и бета-каротен, минерали и влакна. Во 100 грама мандарини има ...

Повеќе »

Дали знаете што треба да јадете за утринскиот појадок?

Иако строго се придржувате до храната која за утрински појадок ги препорачуваат нутриционистите лошо се чувствувате? Пронајдете го виновникот! Се чувствувате подуено – не јадете ги млечните производи Кога ги јадете млечните производи, Ви се лоши и стомакот Ви е надуен? Можеби не ја поднесувате лактозата. Најверојатно дека тие тегоби се поврзани со начинот на преработката на кравјото млеко каде ...

Повеќе »

Киселата зелка – природен извор на витамин Ц во зимските денови

Зелката е зимскиот извор на високо вредни, хранливи и лековити состојки, посебно на витаминот  Ц. За киселата зелка знаеја уште и Римјаните, кои зелката ја конзервирале со помош на сол и оцет во глинените садови. Меѓутоа, Словените први почнале да ја киселат зелката на начинот кој се подготвува и ден денес. Како зелката би станала вреден извор на хранливи и ...

Повеќе »

Боза – здрава и вкусна напивка!

Традиционалната ориентална напивка боза се пие и во летниот и во зимскиот зимскиот период затоа што е позната по тоа да дава енергија и богата е со витамини Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12. Напивката делува како антисептик, богата е со корисни бактерии и добра е за здравјето на спортистите, бремените жени, доилки, го редуцира стресот … Во незиниот состав ...

Повеќе »

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН !

Дренот помага во лекувањето на грлото, малокрвноста, сипаниците, болеста на бубрезите, дијарејата, хемороидите, дијабетесот, при зацелување на раните… Секој негов дел е лековит.       Здрав како дрен, се кажува за личноста која нема никакви здравствени проблеми. Кај нас добро е познат значајот на билката дрен (Corpus mas), , позната е уште од античките времиња. Расте секаде, најмногу на ...

Повеќе »

Проја и Качамак – здрави и вкусни специјалитети од пченкарното брашно

Нутриционистите потврдуваат дека солените специјалитети направени од пченкарното брашно и гриз можат да го подобрат здравјето. Благодарение на високата содржина на влакната таквата храна ја поттикнува работата на цревата, додека пченкарните трици ги топат триглицеридите! Тоа секако неважи доколку претераме со високо калорични додатоци. Нутриционистите потсетуваат дека специјалитетите направени од пченкарното брашно на повеќе начини можат да го подобрат здравјето. ...

Повеќе »

Спирулина слатководната алга од чистата природа

Спирулината е слатководна алга со спирален облик која е неверојатна ризница на хранливите материи. Содржи големо количество на бета – каратен, железо, хлорофил и витамин Б12. Таа е лековита и одличен е додаток на исхраната, посебно за спортистите, реконвалесцентите и повозрасните луѓе. Ова микро алга во незиниот состав содржи преку 100 хранливи супстанци и преставува извонреден и целосен нутритивен додаток ...

Повеќе »