Почетна / Здравје и исхрана (page 10)

Здравје и исхрана

Лосос – вкусен, здрав и диетален оброк

Лососот кај нас е поретко употребувана риба. Таа е една од најздравите риби која се препорачува барем еднаш неделно во менито. Богата е со омега масни киселини добри за срцето. Често се користи и во диети како замена за месо и гарантира здраво и лесно слабеење. Доста заситува и е доста месеста а ќе ја препознаете по незината карактеристична нежно ...

Повеќе »

ИДНИНАТА НА ДЛАНКА – надворешна и внатрешна заштита од сонце

  Сакате да уживате на сонце без страв од неговите штетни влијанија? Уверете се во делотворноста на BioAstin... УВ зраците овозможуваат темнеење на кожата, но истовремено предизвикуваат и создавање на слободни радикали кои ги оштетуваат клетките на кожата и доведуваат до нејзино предвремено стареење и појава на малигни заболувања. За да ја подготвите кожата на изложување на сонце, Ви предлагаме ...

Повеќе »

Патна аптека- како да се грижите за своето здравје за време на патување?

На секое патување треба да сме добро подготвени и една од клучните компоненти е нашата лична патна аптека. Често може да не изненади некој здравствен проблем и подготвеноста е особено важна кога се патува со целото семејство или во случај на бременост. Пробиотици и дигестивни проблеми Улогата на цревата е директно поврзана со оптималниот состав на бактериската флора во нив. ...

Повеќе »

ЗНАЧЕЊЕТО НА ОМЕГА МАСНИТЕ КИСЕЛИНИ ВО ИСХРАНАТА

Храната не е само задоволство во животот, таа е исто така  важен фактор за нашето здравје. Човековата исхрана претставува мешавина од хранливи материи, кои се единствен извор на енергија потребна за опстојување. Енергетски сиромашната исхрана загрозува многу животни функции, а пред се работната способност. Храната е незаменлив услов за оптимален развој, здравје, добро расположение, значи дел од животот на човекот. ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – СУПЕРХРАНА ЗА ТРУДНИЦИ, ДОИЛКИ И ДЕЦА

ГАРАНТИРАНО ПРИРОДНО ПОТЕКЛО Spirulina Pacifica извонредно добро се искористува од човечкиот организам бидејќи тој го препознава природното. Разните мулти витамински и минерални производи создадени од човекот сепак се недоволно добри во однос на природното. Spirulina Pacifica и бременост Spirulina Pacifica е извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, гама линоленска киселина и мноштво на минерали и ...

Повеќе »

Креативни начини за сечење на лубеница

Многумина од вас веруваме дека лубеницата ја сечете на класичниот начин, прво започнувате од шишката па подоцна сечете вертикални парчиња до должината на лубеницата. Ние денес ви нудиме неколку неконвенционални начини за сечење на лубеницата. 1. Начин пресечете ја лубеницата на половина и секоја половина исечкајте ја како на сликата. 2. Направете декорирана чинија за овошје од лубеница 3. Направете лижавчиња ...

Повеќе »

Најбогат извор на храна за Вашите деца

За доброто здравје на децата заслужен е силниот имунолошки систем. Кога тој функционира правилно тој се бори против причинителите на болестите. Сите деца се континуирано изложени на разни патогени причинители, но тоа не значи дека се болни. Таквото изложување всушност го зајакнува имунолошкиот систем на децата. Сепак децата кое се почесто болни имаат ослабен имунолошки систем, кој мора да се ...

Повеќе »

Бидете здрави и витални ова лето со помош на следните 5 совети…

Летото е време кога школската година е веќе завршена, многумина од нас уживаат во сончевите зраци, на базен или на пикник, како и многу надворешни активности. За да живеете со чувство на леснотија ова лето следете ги нашите совети за здравје и уживајте максимално во ова лето. Излезете надвор и движете се повеќе Факт е дека летото е идеален период ...

Повеќе »

Слабеење во лето со помош на зелено кафе

Како ефективно да ги намалите килограмите ова лето и да имате совршено тело ? #СЛАБЕЕМЕ ДО #ЛЕТО СО #ЗЕЛЕНО КАФЕ#GREEN COFFEE DIETSUPPORT беше наименувана 30 дневната кампања на GreenCofee Diet Support со кој покрај едукацијата за производот споделувани беа и одлични совети за слабеење. Овој одличен производ гарантира слабеење но затоа пак потребна е и посветеност од ваша страна во поглед ...

Повеќе »

Водата со лимон помага за решавање на овие 15 проблеми…

Еден лимон содржи 64% од дневните потреби за витамин Ц, а воедно содржи фитохемикалии како полифеноли.  Многу експерти советуваат дека денот треба да се отпочне сочаша вода со лимон. За да ја подготвите оваа комбинација зовријте малку вода, оставете ја да се излади и додадете малку осцеден сок од лимон (свежо исцеден во цедалка) . Дали е подобро да се ...

Повеќе »