Почетна / Совети за здравје (page 5)

Совети за здравје

Како влијаaт овошјето и зеленчукот врз здравјето?

Еден од најчестите лекарски совети е да се конзумира по 1 јаболко дневно. Овошјето е природен извор на енергија, и повеќе од корисна е ваквата препорака. Но, зошто да застанете тука? Како и секогаш, разновидноста е најважна, а постои голем избор на овошја, што треба да се вкусат и во кои треба да се ужива. Најважно е да се изнајдат ...

Повеќе »

Како се лекува депресијата?

Во зависност од воспоставената дијагноза зависи и начинот на кој ќе се третира депресивното пореметување. Благите облици на депресија многу успешно се третираат без лекови само со помош на КБТ (когнитивно бихејвиорална терапија) додека пак кај потешките облици покрај ваквиот тип на терапија можеби ќе е потребен и фармаколошки третман кој зависи од ‘тежината’’ на самото пореметување. Голем број на ...

Повеќе »

Најдобриот природен адаптоген во борбата со депресијата

Некои типови на депресија доаѓаат и си одат, додека пак други типови можат да доминираат нечиј живот и да го направат да изгледа безначаен, несреќен, тежок  и непродуктивен. Депресијата може да прерасне во сериозна здравствена состојба која е потребно да се третира за да биде под контрола. Препознавањето и контролирањето на тригерите кои ја предизвикуваат секоја наредна епизода на депресија ...

Повеќе »

Еликсир за домашен детокс: зелен чај со јаболкова киселина

Зелениот чај во комбинација со јаболкова киселина е одличен за подобрување на имунитетот и детокс на организмот… Состојки: 1 лажица јаболкова киселина 1 шоља зелен чај лимонов сок лажица мед мала кришка ѓумбир прстофат цејлонски цимет Подготовка: Подгответе шолја зелен чај и во неа измешајте ги сите останати состојки. Колку подолго го оставите ѓумбирот во чајот, толку посилен ќе биде вкусот на ...

Повеќе »

Да зборуваме поопширно за депресијата со д-р Нела Деспотовска

Светскиот ден на здравјето кој секоја година се одбележува на 7ми април и е ден на одбележување на годишнината на основањето на Светската Здравствена Организација(WHO). Секоја година здравствената организација ја користи единствената можност да поттикне одредена активност околу специфична тематика која е значајна за луѓето ширум светот. Оваа година во централниот фокус на кампањата за Светскиот ден на здравјето се ...

Повеќе »

Детокс смути со зеленчук

Детоксот е од  важно значење за целиот организам и е препорачливо да се прави по завршувањето на секоја сезона ако не и почесто. Доколку успеавте да ја погледнете нашата програма за детокс, тогаш денес ви препорачуваме еден вкусен рецепт за детокс со краставица за рамен стомак. За да го подготвите ова смути потребни ви се следните состојки: – 2 лажици ...

Повеќе »

Вкусно смути со Spirulina Pacifica

Драги фанови, со доаѓањето на пролетта време е да започнеме со чистењето на насобраните токсини од своето тело, да започнеме повеќе да се движиме, да печашиме, да јадеме свежи намирници и почесто да се смееме. За добриот имунитет доста важен е начинот на исхрана, затоа во соработка со нашите пријатели Тримекс, денес ви подготвивме вкусно смути со Спирулина кое ќе ...

Повеќе »

Пролетна 7 дневна детокс програма за чистење на вашиот организам

Што е детокс? Детокс претставува исфрлање односно чистење на токсините од телото. Доколку повремено применувате детоксикација ќе овозможите свеж изглед на вашата кожа, ќе ги зголемите нивоата на енергија во телото, ќе ја подобриуте својата дигестија а во целиот тој процес ќе симнете и дел од вишокот  килограми. Иако процесот на детокс можеби изгледа како некоја строга диета која забранува ...

Повеќе »

Детокс напиток

Победете ја подуеноста во стомакот, подобрете ја дигестијата и забрзајте го метаболизмот со денешниот рецепт за лемонада со ѓумбир. Состојки Вегетаријански, без глутен, палео Потребни состојки 1 корен од ѓумбир 1/2 сок од лимон Додатоци 2 лажици природен мед 2  лажици јаболкова нефилтрирана киселина 2 шољи вода Подготовка: – Ѓумбирот свежо изрендан се додава во бокал – Во бокалот се додава водата, ...

Повеќе »

Добра дигестија = посреќни луѓе

Нашиот дигестивен систем напорно работи во текот на секој ден за да ги разгради намирниците кои ги внесуваме во нутриенти и отпад. Оваа важна задача е многу полесна доколку е поддржана од страна на добри навики во исхраната, хранливи намирници, регуларна физичка активност и слично. Но дури и да вежбаме и да уживаме во бенефитите на добрата здрава исхрана, сеуште ...

Повеќе »