Почетна / Совети за здравје (page 47)

Совети за здравје

Состојка што ги топи масните наслаги

Зачин кој секојдневно се наоѓа во нашата исхрана, за разлика од останатите ароматични додатоци навистина топи маснотии. Тоа е биберот. Вклучете го секојдневно во вашите јадења и кренете во борба против масните наслаги. Бибер има улога во подобрување на работата на дигестивниот систем, поттикнување на лачењето на дигестивните ензими и гастричен соко и забрзување на текот на храната низ дигестивниот ...

Повеќе »

Намирници против умор

И вие се осеќате изнемоштено, уморно и ништо не ви се прави?! Не посегајте по енергетски пијалоци. Пробајте на здрав начин со некоја од овие намирници да ја вратите својата енергија. Спанаќ Постои ли нешто што спанаќот не може да го реши? Полн е со хранливи материи – влакна, витамини К (за коски), лутеин ( за очи), а некои истражувања ...

Повеќе »

Разбудете се расположени и полни со енергија

Дали Ви преставува проблем да станувате рано  наутро, се чувствувате уморно и исцрпено и по осум саати сон ? Докторите и експертите тврдат дека нашите навики и однесување пред заминување во кревет, како и будењето во голема мера влијае како ќе се чувствуваме кога ќе ги отвориме очите.  Затоа Ви предлагаме да ги примените овие трикови … Пред да заминете ...

Повеќе »

Корисните вежби во бременоста

Група на американски и новозеландски научници утврдија дека жените кои во текот на бременоста се занимаваат со фитнес раѓаат деца со помала тежина од оние жени кои не практикуваат вежбање. Меѓутоа покрај тоа што имаат помала телесна тежина, бебињата на физички активни бремени жени не заостануваат по должината од останатите бебиња, и не покажуваат знаци на неухранетост. Научниците истакнуваат исто ...

Повеќе »

Со пешачење против болестите

Жените кои пешачат најмалку два часа неделно или се движат со брзо темпо, можат да ја намалат опасноста од мозочен удар во просек од 30 проценти, а истражувањето кое е направено на околу 40 000 жени со старост во просек од 54 години покажало дека оние жени кои се движеле со брзина од 5 километри на час ја намалиле опасноста ...

Повеќе »

Трудници, ако не сакате царски рез, вежбајте!

Заблуда е дека во текот на бременоста вежбањето е забрането. Доколку трудницата е здрава, односно нема компликации во текот на бременоста лекарите дури и препорачуваат лесна физичка активност. Во текот на бременоста доаѓа до различни промени кои претставуваат адаптирање на организмот кон “друга состојба”. Заблуда е дека во текот на бременоста вежбањето е забрането. Напротив, на трудниците им се препорачува ...

Повеќе »

Како сокот од портокал го штити имунитетот?

Само една чаша сок од портокал на ден е доволна за да се постигне здрав изглед на кожата. Освен тоа, портокалот штити од преладување, а витаминот Ц ќе го подобри вашиот имуно систем. Една чаша портокал значително ги намалува шансите за развој на грип, а освен тоа медицинските истражувања покажаа дека придонесува за снижување на холестеролот и крвниот притисок. Сепак, ...

Повеќе »