Почетна / Совети за здравје (page 4)

Совети за здравје

5 алкални зеленчуци кои е добро почесто да ги консумирате за подобро здравје

Алкалната храна почесто се промовира во борбата со појавата на малигни заболувања, срцеви болести, диабетес.  Денешните предлози за алкален зеленчук имаат зеелена боја,  зелениот  зеленчук содржи витамини и минерали кои се потребни за нормално функционирање на организмот, како што е железо, фолна киселина, магнезиум, аминокиселини, сумпорни компоненти, омега 3 масни киселини итн. Зеленот зеленчук промовира детокс па затоа го препорачуваме ...

Повеќе »

Едно од најздравите и највкусните смути кое ќе го пробате

Кога се избираат намирници во секојдневната исхрана потреббно е да се избираат такви со богата нутритивна вредност. Колку е здрава храната која ја јадете? Колку се нутритивни вредностите на намирниците кои ги внесувате? За да не постои таа дилема да не постои  денешниот рецепт ќе ве наполни со енергија и здравје. Потребни намирници: – лимета – 1/3 лажичка за кафе ...

Повеќе »

Магнезиум неоходен минерал за телото…

Магнезиум е неопходен за правилно функционирање на организмот бидејќи учествува во  повеќе од 300 биохемиски процеси во телото. Се наоѓа во сите клетки, неопходен е за создавање на крвта во коскената маса, зачувување на нервниот, кардиоваскуларниот и ендокриниот систем, како и мускулите. Исхраната богата со магнезиум го намалува ризикот од создавање камен во жолчката, грчеви во желудникот. Магнезиум се наоѓа ...

Повеќе »

Антиканцерогени намирници

Јагоди Јагодите можеби се и најдобриот избор затоа што имаат малку калории, може лесно да се најдат на пазар и во екот на сезоната цените им паѓаат и се доста достапни за секого. Една шолја јагоди едвај има 50 калории и помага при борбата со ракот на кожата, дојката како и на бешиката. Кога купувате јагоди дали имаат сеуште зелена ...

Повеќе »

Бенефиции врз човековото здравје од консумирањето на маслинки

Дали сте забележале како повеќето препарати за убавина и здравје се на основа на маслинки и маслиново масло? Маслиновото масло е познато по своите својства за длабоко потхранување на кожата, незина регенерација и освежување. Тоа игра значајна улога при секојдневната исхрана како здрава алтернатива и прв избор при здрава исхрана. Маслинките се моќен и вкусен плод кој може да му обезбеди на ...

Повеќе »

ТОП 5 ПРИЧИНИ ЗОШТО ВОДАТА Е ВАЖНА ЗА СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ

Според последните истражувања кои светските научници ги прават, водата освен што има суштинско значење за животот на човекот, тие избраа неколку причини заради кои пиењето вода е важно и решава проблеми врзани со здравјето. 1. Го штити срцето Пиењето на поголема количина вода може да помогне во спречување на срцев удар. 2. Ја подобрува работата на мозокот Водата обезбедува на мозокот повеќе ...

Повеќе »

Maca, чудесно растение за плодност…

Maca (Lepidium meyenii) е коренеста билка која потекнува од врвовите на Андите во Перу. Расте во едни од најсуровите услови на малку предели во светот во екстремни услови како температури на замрзнување, силни ветрови и интензивна сончева светлина. Често почвата во која расте е богата со вулкански материјали. Мака е е единственото растение кое може да расте на толку големи височини и ...

Повеќе »

Се приближуваат првомајските празници- внимавајте на храната

Првомајските празници поврзани со продолжениот викенд се период кога најчесто пријателите се собираат на пикник во природа , знаат да подготват скара со најразлични видови на месо, па и масно. Знаат да се напијат и да јадат прекумерено. Како да го избегнете прејадувањето во период кога обилно се јаде и пие? – Изберете помалку масна храна и зеленчукови салати или ...

Повеќе »

Хербални алтернативи кои помагаат при диабетес

Дијабетес е хронично заболување кое настанува поради недостигот на инсулин во организмот. Најчести симптоми на дијабетес се сувата уста, општата слабост на организмот, брзото заморување и намалување на телесната тежина. Поред тоа што глуварчето е корисен природен лек за заболувања на џигерот и жолчката, ова лековита билка е добро природно средство за регулирање на нивото на шеќерот во крвта. За ...

Повеќе »

Храната и стресот

Стресот е состојба на организмот при која настануваат значајни промени од психолошка и физиолошка гледна точка. Меѓутоа без оглед на сериозноста на ситуацијата треба да ја зачуваме својата присебност, а позитивното гледање на работите и оптимизмот да ги ставиме во преден план. Разговаравме со д-р Нела Деспотовска од тимот на Тримекс за влијаението на храната и стресот врз здравјето. Еве ...

Повеќе »