Почетна / Совети за здравје (page 30)

Совети за здравје

Убавината на доењето

Иако мајчиното млеко по својот нутритивен состав е најздрава и најдобра храна за детето, истражувањата покажале дека свеста за тоа се уште не е доволно проширена. Според податоците на Светската здравствена организација, 40% од мајките во светот ги дојат нивните бебиња првите шест месеци, а според последните податоци, 25% од мајките исклучиво ги дојат нивните деца до навршените шест месеци, ...

Повеќе »

Јогата може да го подобри помнењето

Со новите истражувања на американските научници откриено е дека телесните вежби а посебно јогата може да го подобри помнењето. За превенција на пореметување на помнењето, како што е Алцхајмер, научниците откриле дека е најдобро секојдневно да се практикува јога и да се спие најмалку 7 часа.       Таква комбинација ќе го заштити Вашиот мозок, ќе го подобри краткорочното ...

Повеќе »

Храна за посилен имунитет!

Одамна е познато дека нашето здравје зависи од нашиот имунитет. Иако е условен од генетиката, влијанието на животната средина врз имунитетот, како и начинот на исхраната не се занемарливи. Факторите на ризикот кои го загрозуваат имуниот систем се никотинот, алкохолот (повеќе од 2 чаши вино дневно), постојаниот стрес, претерувањето во спортот, лошата исхрана која подразбира производи од белото брашно, конзервирана ...

Повеќе »

Чајот го спречува настанувањето на ракот!

Новите истражувања покажале дека пиењето на чај е можеби најпаметната одлука во корист на подобрувањето на здравјето. Нови објавени студии покажале дека чајот е одличен за губење на вишокот на килограми и го спречува настанувањето на ракот и другите хронични болести, а како додаток на сето ова е информацијата дека чајот го подобрува расположението! Земајќи го во предвид ова истражување ...

Повеќе »

Црвениот кромид мелем за срце!

Црвениот кромид благотворно делува на кардиоваскуларниот систем, го регулира количеството на холестеролот и триглицеридите, но влијае и на подобрувањето на имунитетот.   Иако може да предизвика проблем поради непријатниот мирис кој создава, треба да знаете дека црвениот кромид е извонредно здрав и дека посебно лековито делува на срцето, односно на целиот кардиоваскуларен систем. Се покажало дека неговите таканаречени сумпорни споеви ...

Повеќе »

Neuromedica Есенски Стручен состанок 2014

“Neuromedica Есенскиот Стручен состанок 2014” се одржа на 14.10.2014 од 12.00 часот во Конгресната сала на Соборниот храм “Св. Климент Охридски” – Скопје. Целта на овај Стручен состанок беше докторите од Неуромедика да го споделат своето акадeмско, стручно и професиnaлно знаење и искуство на своите колеги-доктори. Ова е прв Стручен состанок и почеток на многуте кои ќе следат. Идејата е ...

Повеќе »

Апитерапија – лекување со производите од пчелите

Во текот на променливите есенски и студените зимски денови кога на секој чекор не демнат различни инфекции, многумина од нас посегнува по различни синтетички препарати, верувајќи дека така ќе го зајакнеме имунитетот и дека ќе се заштитиме од вообичаените сезонски заболувања. Многумина, за жал забораваат на медот и други производи од пчелите кои се одлични за превенција и за лекување ...

Повеќе »

Ебола – одговори на најважните прашања!

Научниците предупредуваат дека вирусот ебола во краток временски период поминал повеќе од 300 генетски мутации – што би можело да го направи уште повеќе смртоносен! Што е ебола?         Еболата е заразен вирус кој моментално се развива во трите земји во западната Африка. Стручњаците и научниците се веќе запознаени со овој вирус во последните 50 години, меѓутоа ова е досега најголем ...

Повеќе »

Храна која го чува здравјето на коските

Намирниците кои содржат калциум и витамин Д се есенцијални доколку сакате да имате цврсти и здрави коски. Калциумот ги зајакнува коските и забите, а витаминот Д ја подобрува апсорпцијата и растот на коските.       Една од главните причини за остеопорозата е недостигот на калциум и витаминот Д. Важно е да ја консумирате храната која е богата со овие ...

Повеќе »