Почетна / Совети за здравје (page 3)

Совети за здравје

10 супер- храни за забрзување на метаболизмот

Имате бавен метаблизам? Еве неколку намирници кои може да ви помогнат при одржување на вашата линија 1. Чили пиперчиња  Богати со capsaicin овие намирници помагаат при намалување на апетитот и топењето на мастите. 2. Зелен чај Богат со антиоксиданси кои го забрзуваат процесот на горење на масти и 3. Корен од глуварче Ја стимулира дигестијата и е одличен диуретик 4. ...

Повеќе »

#Совети од Здравје и храна за безбедно и убаво лето

Комарците се дефинитивно едно од најдосадните мали инсекти со кои се сретнете ова лето и есен. Упорно зујат па и касаат, а кога ќе ве каснат раничката знае да чеша и да се рашири. Ах тоа досадно чешање. Нашиот денешен совет се надеваме дека ќе успее да ви помогне да се справите лесно со проблемот. Совет: Доколку во близина немате ...

Повеќе »

Здрава верзија на омилениот сладолед за неодоливо летно разладување

Во лето што се консумира најмногу? Па секако, вода и сладолед. Доколку внимавате на својата линија и сакате да се храните здраво ви предлагаме да не заборавите повремено да уживате во вкусот на сладоледот во топлите денови кои ни престојат со одличен рецепт за домашен сладолед. Верувајте ова ќе биде вашиот омилен сладолед цело лето. 2 банани ситно исецкани и ...

Повеќе »

Детокс смути во чинија со малини и спирулина

Вистинска енергетска бомба која морате да испробате- смути во чинија со малини и спирулина Потребно за да го подготвите овој превкусен рецепт е – лажичка Spirulina Pacifica во прав – 1/2 чаша бадемово млеко /кокосово млеко – 1/4 чаша вода – една рака малинки свежо замрзнати – 3 лажици чиа семе – половина полусмрзната банана Бананата се блендира заедно со ...

Повеќе »

Oral Biotic – прв пробиотик во светот за заштита на уво, нос и грло

–          Ја зајакнува отпорноста со оддржување на природна бактериска рамнотежа –          Здраво, природно и делотворно решение –          Делува брзо, сигурно и ефикасно, не содржи шеќер –          Природна поддршка при настинки, грип и инфекции на горните дишни патишта, особено кај деца   Oral Biotic K12 пробиотикот содржи 2 милијарди корисни бактерии и ја оддржува природната рамотежа во устата, грлото и средното ...

Повеќе »

Кокосово масло за слабеење

Кокосовото масло иако е одамна добро познато како состојка достапна впо поголемиот дел од козметчките препарати кои ги користиме постојано : кремови, гелови за туширање, путери за тело, па дури и во омилените кармини и балсами за усни одлично е и како додаток на исхраната. Кокосовото масло ја омекнува кожата и може само по себе да се користи како путер ...

Повеќе »

Неверојатно масло кое поттикнува побрз раст на косата, веѓите и трепките

Сите знаеме дека хемикалиите од шампоните, боењето, наследните фактори, хормоните како и бројни фактори влијаат во растот на косата. Храната има огромно влијание врз квалитетот на косата исто така. Она што го јадеме или придонесува до бенефити или има негативни последици врз нашето здравје. Колку почесто консумирате здрава храна богата со витамини и минерали и бројни нутриенти вие ќе си ...

Повеќе »

10 домашни намирници кои ќе ви помогнат во смирување на главоболката

Ви се случува ли често да добивате главоболки? Стресот, обврските, лошиот сон, вознемиреноста, дехидрираноста и бројни други фактори може да бидат предизвикувачи на главоболки. Доколку не знаете како да ги ублажите силните главоболки еве 10 начини на кои можете да го направите тоа. 1. Пијте вода; Дехидрираноста е една од најчестите причини поради која се јавуваат главоболките. Пијте барем 8 ...

Повеќе »

Витамин Ц- витамин од непроценливо значење за човековото здравје

Кога станува збор за витамини, сите се од голем значење и секој од нив е задолжен за одредената функција во организмот. Еден од најценетите и нај препорачуваните е витаминот Ц. Првата и најчестата асоцијација која е поврзана со овој витамин е неговото делување на настинката и грипот, но и неговите позитивни влијанија на организмот. Витаминот Ц прв го открил и ...

Повеќе »