Почетна / Совети за здравје (page 20)

Совети за здравје

Здравствени придобивки од пиењето вода

Водата мораме да ја употребуваме, секојдневно, за пиење, приготвување јадења, чаеви, чистење на кожата, миење на садови. За еден човек да биде здрав, да има долг и квалитетен живот користењето на здрава и чиста вода е неопходно. Пиењето на здрава и чиста вода ве прави енергични Недоволната конзумација на вода е најчесто најголемиот фактор за замор во текот на денот. ...

Повеќе »

ЖАЛФИЈА – НАЈДОБАР ПРИРОДЕН АНТИБИОТИК И АНТИСЕПТИК

Жалфија е најдобар природен антибиотибиотик и антисептик. Помага кај грозница, воспаление на бешиката, ги зајакнува нервите, го олеснува варењето, го чисти џигерот. Лековита, ароматична жалфија(Salvia officinalis) е една од најстарите медицински билки. Во списите ја спомнуваат сите антички доктори, а во нејзината лековитост и ден денес се верува. Лековити својства имаат само листовите кои се богати со јаглени хидрати, целулоза, ...

Повеќе »

Колку време треба да помине од вечерата до спиење?

Одењето на спиење веднаш после вечерата го зголемува ризикот од мозочен удар за 66%, затоа се препорачува да помине барем еден саат после вечерата. Ова е резултат од истражувањето на научниците од Медицинскиот факултет од Иониа, Грција. Научниците испитувале околу 500 особи, од кои половина од нив доживеале мозочен удар, а другата половина акутен коронарен синдром  (чест облик на срцеви ...

Повеќе »

ЗДРАВА ХРАНА ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ

Главоболка, несоница, умор, депресија и намалена концентрација се знаци дека времето влиае на нас. Доколку саката на време да го зајакнете имунитетот и да го подготвите организмот за студени денови, збогатете ја исхраната со витамински намирници како што се чаеви, сокови, мед, супи … Чаеви и цедени сокови го зајакнуваат организмот и ја потикнуваат елиминација на токсините, па со самото ...

Повеќе »

ORAL BIOTIC – прв пробиотик во светот за заштита на грло, нос и уво

Пробиотиците се дефинираат како добри, корисни бактерии кои ако се присутни во адекватни количини помагаат во зачувување на здравјето. Сите бактерии ги примаме преку устата. Доколку количината на добри бактерии во устата е на правилни ниво отпорноста на организмот на лошите бактерии е на високо ниво. Во таа прва линија на одбрана клучна улога има добрата бактерија Streptococus Salivarius BLIS ...

Повеќе »

Сок од портокал, нутритивна вредност и благодети

Најдобро време да пиете сок од портокал е за доручек. Тој е витамински напиток кој на телото делува како енергетски пијалок, но природно. Ја враќа енергијата и разбудува, па идеално е со него да го започнете денот. Нутриционистите и тоа како го препорачуваат овој сок. Тој е исклучително богат со витамин Ц кој е добар за имунитетот и против воспаленија, ...

Повеќе »

ЗДРАВЈЕ ОД ПРИРОДАТА – ЛЕКОВИТИ И ЗДРАВИ ЕСЕНСКИ ПЛОДОВИ

Есента обилува со здрави сезонски плодови од природата, кои не само што се ужитак за непцата туку се и лек за организмот во студените денови. Доколку ги немате моментално во Вашиот дом задолжително прошетајте до најблискиот пазар и сигурно ќе ги најдете. Јаболко Благи или кисели, јаболката се јаде сурова, но се одлични и печени како додаток во јадењата. Доколку ...

Повеќе »

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да го решите тој проблем..

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Во кои делови од телото сакате да го забрзате топењето на акумулираните масти? Прифаќањето дека можеби сте ставиле некој вишок на килограми е една работа, жалењето околу тоа е друга, а превземањето на соодветни промени во стилот и начинот на живеење е трета работа. Секој од овие чекори е битен сам по ...

Повеќе »

ИНТЕГРАЛИТО ПЕЧИВО И ИНТЕГРАЛНИТЕ ЖИТАРКИ ЗАДОЛЖИТЕЛНИ ЗА УТРИНСКИОТ ПОЈАДОК !

Брзото темпо и модерниот начин на  живеење носат со себе и негативни работи кои лошо се рефлектира на здравјето. Се повеќе се случува да јадеме нездрава и премногу мрсна храна која нема никакви хранливи вредности . Еден од проблемите на ова нездрава храна е таа што е вкусна.  Но цената која ја плаќаме по долгогодишното консумирање на ваква храна е ...

Повеќе »

Немасна ноќна нега

Нашата кожа ги сокрива своите сопствени ритмови: на пример површинскиот слој се обновува за 28 дена. Кожата се однесува различно преку ден и навечер. Редовната апликација на ноќни креми им пречи на овие природни физиолошки активности на кожата. Користењето на ноќни креми  им сигнализира на лојните жлезди да го намалат  своето производство, кое резултира со уште посува кожа. Со време ...

Повеќе »