Почетна / Совети за здравје (page 10)

Совети за здравје

Како да засадите ѓумбир (ВИДЕО)

Ѓумбирот е одличен за подобрување на дигестијата, се користи како зачин, чај, можете да го додавате на вашиот чај во комбинација со мед за да добиете одлична фигура и потенка половина. Денес со вас споделуваме видео за методот за засадување на ѓумбри во вашиот дом Потребна ви е почва со компост , а за да почнете да го берете потребни ...

Повеќе »

Панични напади и клучот за нивно спречување

Ви се случило да имате паничен напад и ненадејна промена на однесувањето, расположението и добросостојбата? Како сте се справиле со ситуацијата? Умеете ли да ја доведете под контрола лесно или пак истата продоилжила и понатаму да се повторува? Најсигурниот пат за надминување на паничните напади е изнаоѓањето на начини за тренирање на самите себе си на начин на кој како ...

Повеќе »

Депресија, што ја поттикнува нејзината појава?

Некои типови на депресија доаѓаат и си одат, додека пак други типови можат да доминираат нечиј живот и да го направат да изгледа безначаен, несреќен, тежок  и непродуктивен. Депресијата може да прерасне во сериозна здравствена состојба која е потребно да се третира за да биде под контрола. Препознавањето и контролирањето на тригерите кои ја предизвикуваат секоја наредна епизода на депресија ...

Повеќе »

5 здравствени бенефити од консумација на тиква

5  здравствени бенефити од тиквата кои можеби не сте ги знаеле: 1.Извор на антиоксиданси Тиквата е богата со витамини, минерали и фитонутриенти кои промовираат позитивна антиоксидантна активност. Бета каротен, витамин C, лутеин, и zeaxanthin се поврзани со видот, овие нутриенти спречуваат негативно дејство на слободни радикали кои предизвикуваат штета на катаракта, макуларна дегенрација и други очни проблеми. 2. Извор на влакна Една шоља пасирана ...

Повеќе »

Фолна киселина – за нервниот систем, за правилен раст и развој

За што користи фолната киселина? Фолната киселина е важна за нормалното функционирање на мозокот, ментално и емоционално здравје. Спречува раздразливост, замор, депресија, недостаток на концентрација, несоница. Учествува во создавањето на ДНК и РНК, генетскиот материјал на организмот, и е особено важна кога ткивата и органите растат брзо (за време на бременоста, детството). Фолната киселина и витаминот Б12 учествуваат во создавањето ...

Повеќе »

Спирулината е именувана како 1 храна од AARP!!!

Спирулината е на 1 место помеѓу 5-те “Храни кои можат да додадат години на Вашиот живот” од страна на AARP Магазинот, магазин кој има најголема распростанетост на земјата. Издавачите препорачуваат Спирулината да биде дел од Вашата дневна исхрана. Ова сознание ја нагласува Спирулината – модро-зелената алга, како Суперѕвезда на Суперхраните.   Изгледај добро Чувствувај се добро Биди здрав Суперѕвезда на ...

Повеќе »

Кои се бенефитите на асертивното однесување?

”Што вреди што сум јас асертивен, кога другиот со кого комуницирам не е?” Една од најголемите лекции за асертивност е онаа кога соговорникот забележува дека се однесуваме асертивно за себе а не поради тоа како другата личност ќе реагира на нашето однесување. Ова е лекција за преземање на одговорност. Да се преземе одговорност за сопственото однесување е всушност уште една ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – МИКРО АЛГА, МАКРО БЛАГОДЕТ

Spirulina Pacifica е најбогатиот и најкомплетен извор на додаток во исхраната. Оваа модро-зелена алга зачудува многу нутритивни експерти, што се должи на нејзината разновидност на основните нутриенти: растителни протеини, каротени, хлорофил и фикоцијанин, биоактивен Б12, гама линоленска киселина и минерали. Безцелулозниот клеточен зид на Spirulina Pacifica е високо сварлив и нутриентите лесно се абсорбираат. Се во едно Spirulina Pacifica содржи, ...

Повеќе »

АНТИОКСИДАНТИ И АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Нервниот систем, тука влучувајки го мозокот, р’бетниот мозок и периферните нерви, богати се со липидни материи, поточно со несатурирани маснотии (кои се склони на оксидација) и со железо кое има силни про-оксидативни својства. Високото ниво на липидни материи, интензивната метаболичка аеробна активност, богатата иригација со крвни садови и високото ниво на железо присутни во ткивата на нервниот систем, ги прават ...

Повеќе »