Почетна / Рецепти (page 5)

Рецепти

Детокс смути со зеленчук

Детоксот е од  важно значење за целиот организам и е препорачливо да се прави по завршувањето на секоја сезона ако не и почесто. Доколку успеавте да ја погледнете нашата програма за детокс, тогаш денес ви препорачуваме еден вкусен рецепт за детокс со краставица за рамен стомак. За да го подготвите ова смути потребни ви се следните состојки: – 2 лажици ...

Повеќе »

Вкусни ќофтиња од тиквичка

Доколку сакате полесно да се храните замеенете ги ќофтињата со месо со ќофтиња од тиквичка. Штто ви е потребно да ги приготвите? Рецептот е многу лесен и едноставен а не вви се потребни ни премногу намирници – 3 големи зелени тиквици – страк млад кромид – 2 моркови – 2 јајца – магдонос – лажица јогурт – лажица брашно – зачини ...

Повеќе »

Вкусно смути со Spirulina Pacifica

Драги фанови, со доаѓањето на пролетта време е да започнеме со чистењето на насобраните токсини од своето тело, да започнеме повеќе да се движиме, да печашиме, да јадеме свежи намирници и почесто да се смееме. За добриот имунитет доста важен е начинот на исхрана, затоа во соработка со нашите пријатели Тримекс, денес ви подготвивме вкусно смути со Спирулина кое ќе ...

Повеќе »

Детокс напиток

Победете ја подуеноста во стомакот, подобрете ја дигестијата и забрзајте го метаболизмот со денешниот рецепт за лемонада со ѓумбир. Состојки Вегетаријански, без глутен, палео Потребни состојки 1 корен од ѓумбир 1/2 сок од лимон Додатоци 2 лажици природен мед 2  лажици јаболкова нефилтрирана киселина 2 шољи вода Подготовка: – Ѓумбирот свежо изрендан се додава во бокал – Во бокалот се додава водата, ...

Повеќе »

Тестенини со pelati и босилек

Во кујната експериментираме почесто а веруваме и вие. Тајната на доматните сосеви на Италијанците се крие во користењето на pelati домати. Pelati се лупени домати во крушковидна форма со најмал процент на вода во својата содржина што на сосот му дава добра ”месеста” конзистенција и секако одличен вкус. За да подготвите вкусен деликатесен во воедно и едноставен рецепт потребни ви ...

Повеќе »

Посна чорба со зелка и печурки

500 g кисела зелка 100 g свежи печурки 2 главици ситно исецкан кромид 2 компири исецкани во коцки 1морков магдонос 3 ловорови листа чешне лук 2лажици сува коприва црн бибер во зрно 3 суви пиперки Хималајска сол Припрема: Во 1l  воса се подготвува киселата зелка и сите состојки ситно исецкани се додека не омекнат, а на крајот на готвењето се додаваат сувите пиперки и лукчето Посолете ...

Повеќе »

Диетални бомбици без печење

Кокос, гранола и кора од лимон овие диетални бимбици ги прават неодоливи. Потребни состојки: 1 шоља микс од гранола за колачи 1/2 шоља кокосови снегулки 1 лажица чиа семе 2 ситно изрендани кори од лимон 8 суви урми ситно исецкани без семка 1/2 шоља ситно исецкани бадеми или лешници 1 лажица вода 2 лажици кокосово масло 2 лажици мед Упатство ...

Повеќе »

Домашни безглутенски диетални тестенини

Диетата без глутен е одлична за секој од нас не само за лицата кои имаат интолеранција на истиот. Доколку никогаш не сте подготвувале домашни тестенини а посебно не здрави тогаш врреме е да го испробате овој прелесен рецепт за две лица или пак за два оброци за едно лице. Доколку сакате да направите за повеќе лица, дуплирајте ги состојките соодветно ...

Повеќе »

Тестенини во сос од зеленчук

Дали сте пробале тестенини во зеленчук? Денешниот рецепт ќе ви се допадне затоа што во својот состав има превкусни намирници и нема да ви предизвика тешкотии. Потребни состојки за овој вкусен оброк се: – моркови – брокула – златна мешавина (грашок, боранија и пченка) – неутрална павлака – лажица крем сирење – сол и црн бибер – шпагети (или по избор ...

Повеќе »

Пита со кисела зелка

Еден од највкусните традиционални рецепти е питата со кисела зелка Овој рецепт покрај тоа што е многу вкусен е и посен и лесен за подготовка. Доколку не знаете да сучите кори можете да ги набавите од најблиската продавница, колку се посвежи корите толку поубаво ќе изгледа питата. Потребни состојки: – кори за пита -500 гр.  исецкана кисела зелка од Випро – ...

Повеќе »