Почетна / Рецепти (page 4)

Рецепти

Пилешко со брокула во сос

Недела – ден кога семејството најчесто е на број е совршен ден за семеен ручек. Кога динамичното време не издвојува во секојдневиот добро е кога во малите нешта може да се ужива со голема љубов, а со кој не ако не со семејството на број. Денешниот рецепт е исклучок од најздравите видови на рецепти кои би можеле да ви ги ...

Повеќе »

Домашен пита леб -кора

Познатата тортилја или Индискиот Наан леб имаат и своја верзија и во нашата традиционална кујна а тоа е домашниот пита леб или кора, кој се приготвувал традиционално во фурна, на плотна на шпоре на дрва или пак на плотна на жар. Со оглед на околностите и начинот на кој денес ја подготвуваме храната постои одлична алтернатива за подготовка,  овој леб ...

Повеќе »

Здрава пролетна чорба од спанаќ

Еден од полесните и највкусните рецепти кој може да го подготвите оваа пролет е неизбежната чорба со спанаќ. Состојки:  300 грама спанаќ 200 gr ориз Лажица брашно Лажица црвена пипер 100 ml кисело млеко Сол, масло младо кромидче Подготовка: Пропржете го со малку млад кромид оризот. Спанаќот, исечете го и испржете го на малку масло со оризот . Додадете вода и ...

Повеќе »

Рецепт за печено јагнешко месо

Доволен е за 6 лица 2 лимони (се ренда кората и се цеди содржината) 3 лажици оригано 3 лажици мајчина душица 1 лажица морска со 2 лажици црн бибер 2-3 kg jагнешно месо /бут 3 лажици маслиново масло /ладно цедено 1 главица лук 3 лажици свежи листови од рузмарин Во мала чинија измешајте ги претходно споменатите зачини заедно со сокот од лимон ...

Повеќе »

Како да добиете природни бои за вапцување на јајца

Еве совети како на природен начин да ги добиете посакуваните бои за јајца. процесот вклучува користење на природни намирници кои ги имате во ваата кујна, а кајниот резултат е големо чувство на задоволство. Розеви јајца Состојки: 4 големи цвекла ситни исецкани 2 лажици бела киселина 1 лажица сол 1 /4 l вода Насоки за подготовка:  Комбинирајте ги состојките и доведете ги до ...

Повеќе »

Tестенини со ајвар по германски рецепт

Дали сте испробале тестенини со ајвар досега? Ајварот или нашиот надалеку познат деликатес доби и своја интерпретација во рецепт од страна на познатиот меѓународен блог waltzingmatilde. Можеби и во комбинација на сланина овој рецепт не звучи многу здраво но сепак можете да го реервирате во местото на специјалитети во кои повремено ќе уживате. Испробајте го рецептот во прилог. Потребни намирници: ...

Повеќе »

Велигденски декоративни погачи

Овие Велигденски декоративни мини-погачи вашата трпеза ќе ја направат уникатна и незаборавна. Можеби и малку подранивме со идеите за Велигден меѓутоа толку многу идеи сакаме да споделиме со вас што подобро е да ви ги презентираме што порано. За погачите потребно ви е : – лажица сол – 2 лажици шеќер – 1 квасец -1 јајце – чоколадни декоративни трошки ...

Повеќе »

Вкусни ледени залчиња од јогурт и овошје

Доколку започнавте да мечтаете за сладолед можете да си подготвите одлична здрава алтернатива со омиленото овошје замрзнато и свежо. Што ви е потребно? 1. Силиконски калап 2. Јогурт 3. Ситно исецкано овошје или ситно замрзнато овошје Јогуртот и овошјето измешајте ги претходно во сад и содржината дел по дел додавајте ја во силиконски калап во некоја форма (можете да искористите ...

Повеќе »

Посни солени мафини со кисели краставички

И денес нешто посно! И овој пат со производ од Випро но овој пат со корнишони.  За да ги подготвите овие превкусни мафини потребни ви се: – 600 гр. бело брашно – 2 лажички сол – 1 лажичка шеќер – 300 мл. газирана вода – 1 пециво – 8  рендани кисели корнишони – околу 3 големи кисели моркови изрендани – 10 каламата маслинки (исецкани ...

Повеќе »

Посен колач со Vipro мармалад

Домашната храна е највкусна без сомнеж! Денес ви презентираме вкусен домашен рецепт за колач кој е толку лесен, вкусен а воедно и посен и би можеле да го јадете и додека постите и вистински да се засладите. Домот ќе ви замириса на вкусно печиво со ореви, а дечињата едвај ќе чекаат да го испробаат колачот. Потребни состојки за овој колач: ...

Повеќе »