Почетна / Рецепти (page 22)

Рецепти

Плескавици од тиквички

Потребно: 2 тиквички 1 jajцe  5 лажици брашно бибер по желба 1 прашок за печиво Подготовка: Изрендајте ги тиквичките и измешајте ги со брашно и јајца за да се добие смеса како з аретко тесто. Додадете по желба сол и бибер и една ќесичка прашок за печиво. Оставете да одстои, а потоа повторно промешајте. Нацрпете ос смесата со лажица и ...

Повеќе »

Суфле од тиквички

Здраво а лесно за припремање. Изненадете ги своите најблиски со познати намирници приготвени на различен начин! Состојки 6 јајца 2 мали рендани тиквички 200 гр чери домати 1 лажица путер 50 мл маслиново масло 1 главица кромид ситно сецкана 120 г рендан кашкавал малку сецкан магдонос сол и бибер Подготовка Премачкајте ги со путер четирите мали огноотпорни садови/калапи или еден ...

Повеќе »

“Крем со јаболка и ореви”

Брзо, вкусно и слатко… Направи го за една минута! Состојки: 2 јаболка 150гр ореви 250 мл слатка павлака 250 гр крем сирење со благ вкус 2 лажици шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер сок од лимон Подготовка: Јаболката исечкајте ги на парчиња, па прелијте ги со сок од лимон за да не потемнат. Изматетего сирењето со шеќерот во прав ...

Повеќе »

Колач со кајсии и крем сирење

Еве еден лесен и вкусен десерт, за секоја сезона… Состојки: За тесто: 300 гр брашно 150 гр шеќер 180 гр ладно пиво по пола лажичка прашок за печиво, сода бикарбона и сол 180 мл кисела павлака 1јајце 1 лажица екстракт од ванила 1 шолја крупно сецкани ореви За фил: 500гркрем сирење 100 гр шеќер 2 јајца 4-5 кајсии Подготовка: Загрејте ...

Повеќе »