Почетна / Рецепти (page 20)

Рецепти

Торта од зеленчук и сирење

Оваа вкусна торта од зеленчук ќе го воодушеви секој вегетаријанец, но и сите љубители на сирење и зеленчук. Дозволени ви се комбинации и експерименти. Црвена пиперка, домат, тиквички, ементалер сирење,… Мх, што и да посакате. Правите своја торта, а боите ги бирате сами. Послужете со зелена салата. Состојки                         ...

Повеќе »

Мини пици

Мини пици:Состојки: – 500 гр брашно – 20 гр квасец – 200 гр шунка – 100 гр моцарела сирење – 50 гр пица кечап од КИМ – 2 лажици маслиново масло – 1 лажичка сол – 1 лажичка биберПодготовка: – Замесете го тестото со квасецот, 3 dl вода и една лажичка сол. Тестото се остава на топло за да надојди. ...

Повеќе »

“Народни колбаси со крцкаво тост лебче”

Оригинален доручек за денешниот ден- “Народни колбаси со крцкаво тост лебче”! Мора да се проба! Состојки: – 500 гр колбаси – 2 главици сечкани кромид – 1 чешне лук – 5 до 6 поголеми домати – сол, црн бибер, босилек, оригано и лимон по вкус Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 C. Во неа ставете ја подлабоката тава со колбасите, ...

Повеќе »

Пет идеи за брзи јадења од тестенини

Некои работи за кои немаме време можеме да ги направиме брзо и поедноставно, како и спремањето на вечера за време на работните денови. Ние ви нудиме неколку решенија што ќе ви погонат јадењата од тестенини да ги направите само за неколку минути. Готов сос Секако дека сите сакаме домашен сос. Но, за тоа треба време. Зошто некој пат не би ...

Повеќе »

Баклава со јогурт

Состојка: – 1/2 кг кори за баклава – 200 гр сецкани ореви -3 јајца – 3л гриз – 1 прашок за печиво – 1 чаша масло – 1 чаша јогурт – 3 ќесички ванила – 3 чаши вода Подготовка: – Секоја кора премачкајте ја со фил, а секоја втора посипете ја со сечкани ореви. – Кога сите кори ќе се ...

Повеќе »

Јогурт колач

Состојки: Тесто 15 гр шеќер 1 маргарин 1 прашок за печиво 5 жолчки брашно по потреба Фил 3 јогурти баланс +  3 кисели павлаки 7 лажици брашно 1 ванилин шеќер 5 белки 20 грама шеќер Подготовка: Тестото замесете го и поделете го на два дела. Едниот ставете го во замрзнувач, а другиот развлечете го во поголем плех и испечете го ...

Повеќе »

Омлет со јогурт

Сервирајте го на маса јадењето што вашите гости ќе го памтат, и со мала помош на нашите готварски вештини и рецепти покажете им колку добро знаете да готвите. Состојки: 2дл Balans + јогурт 4 јајца 4 лажици брашно 2 гр прашок за печиво (прстофат) 1 л зејтин 20 гр путер 1 лажица мешани зачини сол Подготовка: Јогуртот помешајте го со ...

Повеќе »

Печени макарони со јогурт

Изненадете ги вашите најмили и покажете им кој е вистински господар во кујната… Состојки: 400 гр макарони 1 литар јогурт Balans + 3 jaјца 2 лажици маслиново масло малку сол Подготовка: 1.  Измешајте ги јогуртот, јајцата, сировите макарони и солта. Намазете ја со зејтин огноотпорната чинија и сипајте ја смесата. 2. Ако е потребно додадете уште јогурт за макароните да ...

Повеќе »

Појадок за разбивање на монотонијата

Сте слушнале ли дека појадокот е најбитен, не треба да се прескокнува и од него црпите енергија за извршување на активностите во текот на целиот ден? Секогаш претпочитајте утринскиот оброк да ви биде овошен или лесен. Наш предлог е овошен микс за многу енергија и разбивање на монотонијата. Состојки: –  Balans + Јогурт – мусли – боровинки – диња Во ...

Повеќе »

Oвошен сладолед на стапче со Balans +

Летото сеуште не се предава со своите жешки денови, па и ние може повторно да се предадеме на некое ледено освежување како домашно подготвен овошен сладолед на стапче.  Состојки: • 1 шолја замрзнато зрнесто овошје • 1 шолја Balans + • 1/ 2 шолја BiMilk млеко • 2 лажици мед Сите состојки ставете ги во блендер и убаво измешајте. Смесата поделете ја подеднакво во ...

Повеќе »