Почетна / Рецепти (page 2)

Рецепти

Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините

Веганска, Палео, без глутен – детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на џигерот да се ослободи од наталожените токсини. Состав: 1 главица брокула 1 шолја спанаќ 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид 1 поголема тиквица сок од 1 ...

Повеќе »

Вегетаријански бургер во кој и обожавателите на месо ќе уживаат

Постои ли некој кој не обожава сендвичи? Брзи се за подготовка, може да се прават со најразлични комбинации, да се потпекуваат, тостираат или да се подготват во врап верзија  – за нив секогаш сме расположени кога не ни се чека да подготвуваме комплицирани оброци. Здрава алтернатива на класичниот бургер секогаш има. Еве како да подготвите вегетаријански бургер со црн грав. ...

Повеќе »

Коктел кој ќе ве енергизира и заштити од штетните сончеви зраци

Дали знаете дека составот на Spirulina Pacifica оваа алга ја прави особено корисна во летниот период со што обезбедува внатрешна и надворешна заштита на вашето тело од штетните сончеви зраци? За таа цел денес ви прикажуваме совршен летен напиток кој не само што ќе ве енергизира ќе ви помогне да го заштитите своето тело од штетните сончеви зраци и да ...

Повеќе »

Домашен мазник со изварка по рецептот на Даниела

Домашиот мазник традиционално се прави со тегнење на користе кои треба да се минимално тенки и развлечени. Мазникот се пече во тепсија каде полните кори се поставуваат во форма на полжавче Подготвка: 1/2 кг  брашно вода по потреба 1 квасец 2 лажички шеќер 1 лажичка сол изваркаKвасецот се подготвува со малку шеќер и лажица млака вода на топло со цел ...

Повеќе »

Мусака со црни домати

Еден од најпопуларните рецепти во нашата традиционална кујна е мусаката. Мусаката може да се приготвува со компири, тиквички или црни домати. Нашиот денешен предлог рецепт е мусака со прстени од потпечени црни домати од Випро. За рецептот потребно ќе ви е: – 2 тегли потпечени црни домати – 1/2 килограм мешано мелено месо – пармезан – морков – 1 тегла ...

Повеќе »

Хроно диета : рецепт за мафини со ајвар

Доколку сте и вие на најновата хроно диета која направи БУМ во нашата држава но и на Балканот и се чини дека сите каде и да се свртиме околу нас ја споменуваат тогаш добро е да знаете дека на Хроно може и гурмански да се храните. Еве еден одличен рецепт во соработка со нашите пријатели Випро. Секое утро може да ...

Повеќе »

Врап-сендвич со пилешко и авокадо

За време на тропските топлини со кои се соочуваме што е најдобро да се консумира за да се чувствуваме лесно? Ви предлагаме да подготвите лесен и здрав сендвич со пилешко и туна. Пилешкото може да е гриловано, сварено или печено па и да е дел од остатоот од вашиот вчерашен ручек. За помалку од 10 минути со овој одличен рецепт ...

Повеќе »

Детокс смути во чинија со малини и спирулина

Вистинска енергетска бомба која морате да испробате- смути во чинија со малини и спирулина Потребно за да го подготвите овој превкусен рецепт е – лажичка Spirulina Pacifica во прав – 1/2 чаша бадемово млеко /кокосово млеко – 1/4 чаша вода – една рака малинки свежо замрзнати – 3 лажици чиа семе – половина полусмрзната банана Бананата се блендира заедно со ...

Повеќе »

Кокосово масло за слабеење

Кокосовото масло иако е одамна добро познато како состојка достапна впо поголемиот дел од козметчките препарати кои ги користиме постојано : кремови, гелови за туширање, путери за тело, па дури и во омилените кармини и балсами за усни одлично е и како додаток на исхраната. Кокосовото масло ја омекнува кожата и може само по себе да се користи како путер ...

Повеќе »

Здрав и вкусен појадок

Безглутенски појадок со авокадо, домат, бесквасен леб и јајце. Овој здрав појадок е лесен и едноставен за правење- ќе ссакате да го јадете секој ден. Времето за подготовка на истиот е 15 минути 1 авокадо 1 парче лимон 1 домат 1 јајце претходно изладено во фридижер црн бибер и морска сол 2 парчиња леб за тост без глутен од цели зрна и без квасец ...

Повеќе »