Почетна / Рецепти (page 10)

Рецепти

Како да ја приготвите највкусната Цезар салата

Приготвувањето на оваа салата опфаќа користење на повеќе намирници. Посетете го локалниот зелен пазар и најблискиот маркет или специјализарана продавница за месни и млечни производи и ќе успеете да уживате во оваа салата. Пригответе ја за саканите и послужете со минерална вода или бело вино. Потребни намирници: – зелена салата – домати/чери доматчиња – рукола – пилешко месо – пармезан ...

Повеќе »

Рецепт за тортелини со вргањ

Во овој превкусен оброк вистински уживавме, одличен е во комбинација со бело вино. Би ви го препорачале како предлог за романтична вечера со саканата/саканиот. Потребни состојки: – 1 пакување тортелини; – 100 грама пршута; – половина ситно исецкан кромид; – 100 мл наутрална павлака за готвење – 3 зденки – вргањ – зачини – пармезан – магдонос и доматен сос ...

Повеќе »

Најдобриот појадок за смалување на бројот на килограми

Дали постои некоја намирница или чпудотворна состојка која предизвикува слабеење доколку се консумира наутро? На ова прашање постои само еден одговор: протеин Голем број на научни истражувања укажуваат на фактот дека високопротеински појадок како јајца, сланина го надминува појадокот со високасодржина јаглехидрати како житарките. Ефектот на протеинот предизвикува чувство на ситост во текот на целиот ден , а притоа не ...

Повеќе »

Домашни енергетски колачиња со бадеми и овошје

Потребни состојки: – 1/2 шоља путер од бадеми(изблендирајте бадеми и додадете им 1 лажица мед и 1 лажица маслиново масло) – 1 шоља овесни снегулки – 1 шоља оризови снегулки – 1 грст ситно исецкани печени и несолени бадеми – 1 грст ситно исецкани суви боровинки – 1 грст ситно исецкана сува брусница – 1/2 грст ситно исецкани суви кајсии ...

Повеќе »

Лесен, едноставен и вкусен колач со боровинки и овес

Состојки: 1 шоља исклучиво свежи боровинки 2 шољи брашно 1 шоља кафеав шеќер 2 лажици пециво 1лажица сол 1 шоља јогурт 2 јајца 1 стапче омекнат путер 1 лажица ванила 1/2 шоља овесни снегулки Подготовка: Загрејте ја рерната на максимална температура и подмачкајте тавче за печење со путер и врз него нанесете хартија за печење Подгответе ја смесата- течната и сувата смеса ...

Повеќе »

Домашен рецепт за познатото традиционално мексичко Гвакамоле

Овој супер намаз е одличен за било какви сендвичи, како прилог на месо, или пак едноставно за забавен микс за брцкање со тортиља чипсови 2 излупени авокада  1 мал излупен и ситно исецкан кромид  1 шоља исецкани домати  2 лажици сок од лимон/лимета 1 лута пиперка ситно исецкана  неколку лажици ситно исецкан коријандер сол и црн бибер Авокадото исецкајте го и ...

Повеќе »

Домашен сируп за подобар имунитет и дигестија

Ѓумбирот е одличен лек за вознемирен стомак, настинка, вирусни инфекции и инфицирано грло. Дали го користите често во својата исхрана? Доколку вашиот одговор е НЕ, тогаш ве советуваме што почесто да го вклучите во вашата исхрана па и на секојдневна основа затоа што е одличен за вашиот организам  и здравје. Наутро изрендајте околу една лажичка ѓуумбир и додадете го во ...

Повеќе »

Напиток со ленено семе кој ги топи килограмите и воедно го чисти организмот

Од лененото семе се прави напиток кој помага на здрав начин да се изгубат вишокот на килограми, а притоа помага и во одржувањето на посакуваната телесна тежина. Препорачан од многу нутриционисти, овој напиток е одличен и корисен за луѓето кои страдаат од гастритис, чир на желудник, хемороиди и честа тврда и нерегуларна столица. Зошто е тоа така? Лененото семе помага ...

Повеќе »

Рецепт за подобрување на крвната слика

Маринираното сирово цвекло е богато со калиум, магнезиум, хранливи влакна и витамин Ц. Припремена на овој начин може да стои и до две седмици. Еве и како да ја направите… Состојки: 2 цвекла луто пиперче 1 мала шоља јаболкова киселина 1/4 шоља кафеав шеќер свеж ловоров лист пола лажичка црн бибер и 1 лажичка сол Припрема: Измијте го и исечкајте ...

Повеќе »

Домашно подготвени вкусни и здрави гранола колачи

Колку често правите здрави десерти? Денешниот наш предлог се здрави гранола бар-ови кои веруваме дека сите во домот ќе ги обожаваат. Потребни состојки: – 70 гр путер –  100 грама црно чоколадо или чоколадо за готвење –  Цело големо пакување гранола мусли со вкус на мед и бадем или овошни по ваш избор –  1 филџан овесни снегулки – половина ...

Повеќе »