Почетна / Фитнес и аеробик (page 5)

Фитнес и аеробик

Вежби за витка линија

Заборавете го гладувањето и ригорозните диети, затоа што со малку труд можете да изгледате подобро и да бидете задоволни со своето тело. Држењето – вежби за зајакнување го подобруваат држењето, го намалуваат стомакот и дури може да ја зголемат Вашата висина за 1,5 центиметри, бидејќи кога се исправувате и истегнувате сосема е разбирливо дека ќе бидете повисоки. Практикувајте ја ова ...

Повеќе »

Ефикасно согорување калории: Саат време прошетка и половина час трчање!

Физичката активност во траење од половина час, пет пати неделно мора да биде составен дел од грижата за вашето здравје. Од друга страна, кога истовремено се трудите да намалите килограми, се препорачува вежбање од најмалку еден час, повторно пет пати неделно – и тоа активно вежбање од кое срцето забрзано чука, а не лесни прошетки до комшиите. Со оглед на ...

Повеќе »

Десет “брзи” совети за фитнес

Ако имаш цел, ќе го најдеш и патот – вели една афричка поговорка. Имајќи во предвид дека сезоната за одмори веќе заврши и не внимававме премногу колку храна внесувавме, со притоа минимална физичка активност, време е работите да ги поправиме. Во наша корист, се разбира. За припадничките на понежниот пол кои вежбале, за оние што вежбаат и за оние што ...

Повеќе »

Возење ролерки: Совршена рекреација за слабеење

Постои една физичка активност што девојките ја сакаат, не е премногу напорна, забавна е, полна со адреналин и може да биде брза. Се разбира, станува збор за ролери. Секоја девојка убаво изгеда на ролери. Мускулите на нозете се затегнати, листовите , предна и задна ложа исто така. Тоа е физичка активност што посебно е значајна за женските критични делови и ...

Повеќе »

Кои вежби одговараат на Вашиот карактер?

Многу пати сте слушнале дека вежбањето е здраво за Вашиот организам и изглед, но она што зачудува, е дека спротивно на сите добри страни на рекреацијата, голем број на луѓе, не спортува, а они кои ќе почнат, брзо се откажуваат. Зошто – поради погрешниот избор на вежби. Стручњаците тврдат дека не одговара на сите истиот облик на вежбање и дека ...

Повеќе »

Зумба фитнес – вежбај и забавувај се!

Зумба фитнес се одржува на преку 40 000 локации во 72 земји, а основното правило на зумба фитнес е: Забавувај се и вежбај! Зумба програмата го комбинира латино танц со фитнес движење, така да поред стандардниот тренинг можете да ги научите и плесните движења, но и да се одлично забавувате. Не се грижите, не е потребно да бидете професионален танчер ...

Повеќе »

Јаглени хидрати кои се добри за вашиот струк

Јаглените хидрати се сметаат за најголем непријател на тенката половина, но детални истражувања покажаа дека тоа баш и не е така. Интегралниот леб има помеѓу 80 и 90 калории на парче, барем 2 грама влакна и помалку од еден грам шеќер, но тоа важи само за лебот направен исклучиво од интегрално брашно. Кои јаглени хидрати можи и треба да ги ...

Повеќе »

Како правилно да вежбате и да ги намалите килограмите?

Колку пати ви се случило да се запишете во теретана, редовно да вежбате со месеци и да престанете наеднаш бидејќи ништо не се случило… Вежбањето е клуч за добрата линија, изглед и долговечност, но како тоа да го правите за да имате најмногу корист од тоа. Ова е прашање што многумина си го поставуваат, кои и покрај се не успеале ...

Повеќе »

Откријте ги најголемите фитнес заблуди

Дали советите врзани за спорт некогаш Ви користеле? Можеби Ви имаат зборувано дека во бременоста не треба да се вежба или доколку саката да ослабете, доволен е само интензивен тренинг? Занемарете ги заблудите и дознаете што е навистина делотворно, а што невистина. За убава линија доволен е само тренинг? Спортот ќе Ви поможи да се ослободите од вишокот на килограми ...

Повеќе »

Со вежбање до подобро здравје

Лицата, кои редовно практикуваат физичка активност, многу поретко се разболуваат, во споредба со лицата кои водат седечки живот. Лицата кои пет пати неделно пешачат по 30 до 45 минути, бројот на боледувања е двојно помал, отколку кај лицата кои не вежбаат и кои не се физички активни. Објаснување е следното: по пат на умерена физичка активност, во имунолошкиот систем се ...

Повеќе »