Почетна / Фитнес и аеробик (page 4)

Фитнес и аеробик

Што се случува со нашиот мозок додека вежбаме?

Секој пат кога вежбате, чувствувате нова енергија, но зошто е тоа така објаснуваат стручњаците… Кога почнувате да вежбате, Вашиот мозок тоа го препознава како стресен момент. Како отчукувањата на срцето се забрзуваат, мозокот мисли дека се борите со непријателот или да од него бегате. За да се заштитите себеси и Вашиот мозок од стрес, Вашиот организам ослободува протеин кој се ...

Повеќе »

Како да ги избегнете најголемите грешки при вежбањето

Луѓето се откажуваат од вежбањето во првите 6 месеци најчесто поради две причини: или немаат успано да одредат термин во денот за вежбање или не го гледаат резултатот. Луѓето многу често имаат погрешен пристап кон вежбањето и грешките кои ги прават никаде не ги водат. 1. Фокусирање на квантитетот во однос на квалитетот Некои луѓе одат на вежбање од навика, ...

Повеќе »

Која е разликата помеѓу аеробно и анаеробно вежбање?

Аеробното вежбање е секоја физичка активност која овозможува доволно присуство на кислород во сите мускули и во секој дел од телото за време на вежбањето. Во зависност од возраста, полот, физичката подготвеност или фазата на заболувањето, физичката активност треба да се одвива во пулс од 60 до 120 отчукување на срцето во минута. Што значи штом ќе почувствувате било каков ...

Повеќе »

4 утрински вежби кои можете да ги правите во Вашиот дом

Една од Вашите одлуки е конечно да почнете да вежбате? Докажано е дека поради големите очекувања брзо се откажуваме, па затоа за почеток почнете – полека. 1. Вежби за зајакнување на грбот • Мускулите на грбот се едни од најважните природни ῎стегачи῎ на грбот кои и овозможуваат исправен став, стабилност при движењето и го олеснуваат изведувањето на физичките активности. • ...

Повеќе »

Што да јадете пред и после тренингот?

Активните жени требало би да јадат грицки во распон од 100 до 200 калории, а активниот мажи сепак малку повеќе. Доколку сте активни, кога вежбате потребно е да внимавате и на исхраната. Која е таа храна која се препорачува за грицкање пред и по тренингот ? Овошје и зеленчук Свежото овошје му дава на организмот брза доза на енергија. Овошје, како ...

Повеќе »

Кратката историја на вежбањето – еволуција на физичкото образование

Малку е познато дека физичката активност била дел од еволуционото преживување и напредокот на човечката раса. Праисторискиот човек, номад и ловец, мораше да биде физички спремен како би можел да издржи големи напори бидејќи од тоа му зависел животот. Не му било непознато да преминува повеќе од десет километри дневно. Со откривањето на плугот и седечкиот начин на живот ( ...

Повеќе »

Активна и во бременоста

Бременоста не мора да значи дека веќе не смеете да се занимавате со спортски активности. Голем број на жени може да продолжи со вежбањето, само треба да имаат во предвид дека нема да можат да ги прават сите вежби со ист интензитет. Со вежбите ќе останете здрави, силни и спремни за породување и доаѓањето на бебето. Секако, пред секој облик ...

Повеќе »

Три најдобри вежби за истегнување

Правете ги овие вежби секое утро и ќе бидете убаво расположени, ведри, спремни за работни обврски а пред се ќе бидете во топ форма и ќе изгледате совршено! Затегнете се Едната нога свиткајте ја во колено а другата испружете ја. Телото свиткувајте кон напред, кон испружената нога. Со рацете фатете ги стапалата. Со кратки и брзи движења спуштајте ја главата ...

Повеќе »

Вистина или заблуда во врска со стомачните мускули

Стомачни, плочки… Не е битно како ги нарекуваме, туку како ги правиме. Постојат неколку заблуди во врска со вежбите за стомачни мускули. Еве неколку најчести… Вежбите со пилатес топка се многу подобри од вежбите на клупа Вистина: Преку 2000 трудови на Универзитетот Ватерло во Онтарио, покажале дека сите вежби: на подот, на клупа и со пилатес топка се потешки за ...

Повеќе »

Тренинг за душа и тело

Доколку сте спремни и одлучни да поработите на Вашиот физички изглед, откријте со кои вежби најбрзо ќе дојдете до посакуваниот резултат. Јога – јогата е вистински избор ако сакате да Ви бидат во хармонија Вашата душа и тело. Секој час на јога има своја динамика која вклучува вежби за дишење, загревање, истегнување, а посебно внимание посветете на правилното положба на ...

Повеќе »