Почетна / Фитнес и аеробик (page 2)

Фитнес и аеробик

Неколку вежби за истегнување!

Правилното истегнување ќе ја зголеми вашата флексибилност и ќе го намали ризикот од повреди при зголемена физичка активност на лигаментите и мускулните ткива. Овај водич низ неколку слики покажува различни техники за подобрување на вашата рутина за истегнување.    

Повеќе »

3 едноставни вежби за слаб струк

Со три едноставни вежби за струк и областа околу стомакот ќе ги согорите вишокот на килограми, и ќе се осеќате позадоволни. 1. Зајакнување на горните стомачни мускули Легнете на подот. Повлечете ги стапалата поблиску до себе и ставете ги рацете позади главата. Подигнете се така да лактите ви ги допираат колковите. Повторете ја вежбата во две серии по 15 минути, ...

Повеќе »

НАУЧЕТЕ ГО ВАШЕТО ДЕТЕ ДА ВОЗИ ВЕЛОСИПЕД БИДЕЈЌИ ТОА Е НАЈДОБРАТА АРЕОБНА АКТИВНОСТ

За раст, развој и координација на движењата – поред трчањето, најдобра ареобна активност за деца е возењето на велосипед. Родителите кога треба да го научат нивното дете да вози велосипед имаат поголема трема од нивните деца. Родителите често на своите деца купуваат велосипед со помошни тркала од страв да не се повредат при возењето или поради тоа што не се ...

Повеќе »

7 потези за убави раце

Победи ги недостатоците на рацете за 20 минити Не треба да кревате  големи тежини за да ги победите недостатоците на рацете. За да ви помогнеме да добиете елегантни обликувани раце на време за топ сезоната, го прашавме Мајкал Олајиде ко-сопственик на Воздухопловното ХПЦ студи во Њујорк, за секојдневието со малку опрема и високи бенефиции. И тоа зема само 20 минути. ...

Повеќе »

9 вежби за цврсти и обликувани раце

Подобрете го вашиот бицепс, трицепс и рамена со овие поврзани вежби Како овој трениг работи? „Не ви треба фенси опрема, за да имате силни обликувани раце и рамена,“ вели тренерот Тод Дуркин кој ја создаде оваа 360 рутински тонирана вежба за рака, исклучиво за фитнес. „Само ти требаат правилните потези“. Потребни реквизити за овие вежби ви  се : тегови до ...

Повеќе »

Ослабете на здрав начин со помош на зелено кафе и редовно вежбање

Рецептот за слабеење е едноставен – здрава исхрана, редовно вежбање и истрајност во својата цел ќе ве доведат до  траен резултат. Консумирајте, Green Coffee Diet Support (Зелено кафе) 1 капсула 1-2 пати 30 минути пред оброк. И одвоете барем 15-30 минути дневно за физичка активност, па ќе бидете навистина изненадени од постигнатиот ефект.Тоа е тајната на многу холивудски ѕвезди, кои ...

Повеќе »

Како делува зеленето кафе врз вашиот организам?

Зеленoто кафе во последниов период стана едно од најпопуларните природни средства за слабеење на здрав начин. Ова не е нов измислен ‘’хит ‘’ на модерната индустрија за слабеење, бидејќи како лек и напиток се користи многу одамна. Антиоксиданси и хлорогеничната киселина кој што ги содржи зеленото кафе се состојки на кафето кои се заслужни за помош во контрола на тежината. ...

Повеќе »

Македонецот Здравко Дејановиќ се искачи на врвот Анапурна

Македонецот Здравко Дејановиќ се искачи на врвот Анапурна 1 на Хималаите висок 8.091 метар, кој се смета за еден од најсмртоносните и најопасни врвови за искачување. Дејановиќ врвот го искачил на 24 март годинава во 14.45 часот по локално време. На врвот Анапурна 1 досега се забележани само 192 искачувања од планинарски експедиции. Ова е огромен успех за македонското планинарство. ...

Повеќе »

Beжба за бицепси и различни мускули од горниот дел на телото

Во оваа вежба се вклучени сите муслули на рацете, а најногу бицепсите, подлактиците и рамената. Доколку ја повторувате оваа вежба во повеќе серии ќе имате подобри резултати. Исто така со оваа вежба ги зацврстувате и вашите стомачни мускули. При изведување на вежбата држете ги рацете исправени. Оваа вежба има повеќе варијации во зависност од растојанието кое го држите помеѓу рацете додека ...

Повеќе »

Разбој (пропаѓања)

Разбојот е поефикасна вежба од склековите, целото ваше тело се движи и може полесно да ги изведувате. Оваа вежба е слична на згибовите. Со континуирано вежбање со оваа вежба може да постигнете мускулен раст. Секоја вежба има своја техника и само со упорност и континуирано повторување може да постигнете резултати.  Оваа вежба има повеќе варијации од полесно до потешко ниво, ...

Повеќе »