Почетна / Диети (page 7)

Диети

Диета без гладување

Се обидувате да ослабите, но не Ви оди, не кревајте паника, решение постои. Со помош на четиринеделната диета која ja има осмислено Џејн Пирсон, нутриционист од Лондон, за четири недели ќе ослабете осум килограми, и тоа без гладување. Како функционира? Овој четиринеделен план на исхрана е осмислен така да ни во еден момент, додека се придржувате до планот нема да ...

Повеќе »

Брзa и лесна диета – за 7 дена 2 килограми помалку

Ригорозните  диети кои константно предизвикуваат глад  сe главна причина поради кои голем број на луѓе не успеваат да ослабат. Со режимот на исхрана кои Ви го предлагаме нема ни да сетите дека сте на диета, а за недела дена можете да ослабете  два килограми. 1.ДЕН ПОЈАДОК – една чаша сок без шеќер, два парчиња интегрален леб намачкан со мармелад или ...

Повеќе »

Тајна за убава линија: 300 калории помалку

Во почетокот на оваа година на Европскиот конгрес за дебелина, научниците заклучија дека е потребно да се намалат 300 калории дневно на долгорочен план за да се ослободите од вишокот килограми. Сите оние шт држат диета и сакаат да ја достигнат зелената килажа, после престанување на исхрана со рестрикција килограмите ги враќаат. Професорот Majkl Rezenbam тврди дека дневно мора да се ...

Повеќе »

Ослабете со помош на течности

Без течности ништо не функционира. 70% од човечкиот организам го прави водата, која игра важна улога во во метаболитичките процеси, поттикнувајќи транспорт на кислородот и хранливите материи низ крвта. Само незначителен недостаток на вода во организмот може да направи да се чувствувате исцрпено, а покрај тоа и да следи манифестација како глад. Луѓето кои земаат доволно течности бе проблем ја ...

Повеќе »

Алкална диета

Алкалната диета е потполно различна од сите други популарни диети, а се сведува на почитувањето на кисело – базната рамнотежа, која е најважна за здравјето и можe да го стопира создавањето на голем број на болести. Со оваа диета можеме да ги избалансираме последиците кои се предизвикани од големо внесување на протеински, преработени и брзи јадења, премногу внесување на шеќер, ...

Повеќе »

Интуитивна диета

Стивен Хокс, доцент на при универзитетот во Јута тврди дека со овој режим можете да јадете сè: од помфрит па сè до чоколадо, а притоа не само што нема да се здебелите туку ќе слабеете. Оваа диета се заснова на тврдењето дека за симнувањето на килограмите поважни се инстинктот и здравиот разум отколку строгите правила. Според мислењето на американскиот научник, ...

Повеќе »